Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Samorząd będzie miał wpływ na to, kto jest właścicielem długów szpitala

Beata Lisowska, Gazeta Prawna | 2009-02-12

Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby dyrektorzy szpitali przeznaczali co najmniej 40 proc. wzrostu kontraktu z NFZ na podwyżki płac- informuje Gazeta Prawna.

Przekazany do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o ZOZ uchyla art. 59a. Chodzi o przepis, zgodnie z którym dyrektorzy szpitali musieli przeznaczać na wzrost wynagrodzeń nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie NFZ (tzw. ustawy wedlowskiej). W ocenie resortu zdrowia ogranicza on swobodę zarządzania szpitalami. Tę opinię podzielają także eksperci.


Janusz Atłachowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej uważa, że to było związanie rąk dyrektorom szpitali.
- Oni sami powinni kształtować wynagrodzenia zgodnie z wymogami rynku, bo wymaga się od nich sprawnego zarządzania zakładem - dodaje.


Z kolei zdaniem Bernarda Waśko, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. F. Chopina w Rzeszowie, w sytuacji kiedy jest kryzys i ludzie tracą pracę, tolerowanie mechanizmów wymuszających wzrost wynagrodzeń w szpitalach jest bez sensu.

Brak tagów