Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Gliwice: Spór o czynsze w poradniach

Judyta Watoła, Gazeta Wyborcza | 2009-02-10

Władze Gliwic chcą, by sprywatyzowane dziewięć lat temu poradnie płaciły czynsze po rynkowych stawkach. Lekarze protestują i gotowi są nawet zwrócić miastu swoje poradnie- informuje Gazeta Wyborcza.

Gliwice były drugim po Chorzowie miastem na Śląsku, które zdecydowało się na prywatyzację swoich 28 poradni.


Prywatyzowano jednak tylko instytucje. Majątek poradni, czyli budynki i wyposażenie, pozostawał wciąż w rękach miasta. Władze Gliwic - podobnie jak w Chorzowie - wyznaczyły im preferencyjne stawki czynszu. Najpierw płaciły tylko 1 zł za metr na rok, potem 1 zł na miesiąc.

Takie stawki obowiązują do dziś. Od 2000 r. w mieście przybyło prawie 100 nowych poradni. Te, które powstawały od zera, płacą miastu komercyjne stawki czynszu. A więc poradnia poradni nierówna?

Władze Gliwic zamierzały rozwiązać problem, doprowadzając do końca prywatyzację. Spółki miały wykupić budynki poradni. Ich szefowie najpierw byli zainteresowani ofertą, ale przyszedł kryzys i zrezygnowali. Władzom miasta została więc inna możliwość - podwyżka czynszów.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic zaproponował uchwałę o pomocy dla poradni, która zakłada rozłożone na kilka lat podwyżki czynszu: start w tym roku od 4 zł za metr, aż stawki dojdą do 15 zł.

Projekt uchwały jest już gotowy. A w mieście wrze. - Te poradnie były budowane w PRL-u, mają przestronne hole- mówi dr Jerzy Otto, prezes Medicoru.

Władze Gliwic zaproponowały więc zniżkę od dużych powierzchni. - Największe przychodnie płaciłyby tylko 2,5 zł za metr, ale z samej uchwały nie zrezygnujemy - mówi Frankiewicz.

 

Gazeta Wyborcza 10.02.09

Brak tagów