Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pracodawcy: zamiast wzrostu składki drobne opłaty dla pacjentów

Gazeta Prawna | 2009-02-06

Związki zawodowe oraz pracodawcy skrytykowali decyzję rządu o wprowadzeniu od 2010 roku wyższej składki zdrowotnej. Ich zdaniem spowoduje to obniżenie dochodów tych osób, które ją opłacają- pisze Gazeta Prawna.

Dziennik informuje, że w projekcie ustawy o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia, który resort zdrowia zamierza przygotować do połowy roku, mają znaleźć się również przepisy dotyczące podwyższenia od przyszłego roku składki zdrowotnej do 10 proc. podstawy wymiaru.
Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wzrost ten nie ma nic wspólnego z procesem reformy systemu opieki zdrowotnej.
-Wydatki na ochronę zdrowia są prorozwojowe pod warunkiem, że wykorzystuje się je w ramach sprawnie działającego systemu lecznictwa - uważa Katarzyna Tymów ska, ekspert ds. ochrony zdrowia w PKPP Lewiatan.
Pracodawcy uważają, że sposobem na zwiększenie nakładów na system lecznictwa niekoniecznie musi być dodatkowe obciążanie podatników. Proponują np. rozszerzenie liczby osób płacących składkę na ubezpieczenie społeczne z własnych środków. PKPP Lewiatan podkreśla, że rolnicy są największą grupą społeczną, która nie płaci składek zdrowotnych.

 

Gazeta Prawna 06.02.09

Brak tagów