Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Badania cytologiczne i szczepienia nastolatek pomogą zwalczyć raka

Anna Skarżyńska, Gazeta Prawna | 2009-02-03

Optymalną formą profilaktyki raka szyjki macicy jest połączenie regularnie wykonywanych badań cytologicznych ze szczepieniem- informuje Gazeta Prawna.

Przyczyną raka szyjki macicy jest bardzo powszechny wirus brodawczaka ludzkiego - HPV. Dzisiejsza medycyna daje możliwość zabezpieczenia się przed ryzykiem choroby.
W statystyce zachorowalności na raka szyjki macicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie, zaraz po Rumunii, która niedawno podjęła decyzję o populacyjnym szczepieniu nastolatek. Polki mogłyby wyjść obronną ręką ze starcia z chorobą, gdyby tylko użyły właściwej broni - profilaktyki.

Większość krajów Unii Europejskiej zdecydowało się na wprowadzenie programów zapobiegających rakowi szyjki macicy i powszechne szczepienie dziewczynek. W Polsce szczepienie przeciwko HPV jest w kalendarzu szczepień zalecanych. Oznacza to, że choć decydenci przyznają, że warto się szczepić, to na razie nie ma na to funduszy. W 2008 roku kilka polskich miast, gmin i powiatów zdecydowało się na sfinansowanie szczepienia wśród kilkunastoletnich dziewczynek z własnych środków budżetowych. Inicjatyw takich jest coraz więcej.

 

Gazeta Prawna 03.02.09

Brak tagów