Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Jest ratunek dla szpitala w Pabianicach

Mariusz Goss , Sylwia Szparkowska, Rzeczpospolita | 2009-02-03

Dyrektorowi lecznicy udało się zmusić spółkę skupującą długi szpitali do zmiany niekorzystnej umowy. Zadłużenie szpitala wynosi 100 mln zł - informuje Rzeczpospolita.

Szpital w Pabianicach pożyczył w 2006 r. pieniądze od firmy Electus, która spłaciła jego wierzycieli, a dług, w sumie 18 mln zł z odsetkami, rozłożyła na raty.  Później, po wprowadzeniu podwyżek dla lekarzy, zawarto drugą umowę z firmą. W sprawie tej umowy szpital prowadził negocjacje. W ubiegłym tygodniu udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie.
„Porozumienie powinno zapewnić szpitalowi płynność finansową pozwalającą na funkcjonowanie i realizowanie zawartego z NFZ kontraktu” – napisał Electus w przesłanym „Rz” komunikacie.
Placówka wychodzi z zapaści, bo także wierzyciele zgodzili się wstrzymać lub ograniczyć egzekucję komorniczą. – Mam nadzieję, że ostatni – ZUS, podpisze z nami umowę w poniedziałek i będę mógł wypłacić pracownikom pensje za grudzień – mówi dyrektor szpitala Witold Barszcz.
Zadłużenie szpitala wciąż wynosi jednak 100 mln zł. – Gdyby nie dług, szpitalne finanse bilansowałyby się – tłumaczy Adam Fronczak, wiceminister zdrowia. Dodaje, że ABW i CBA kontrolują, dlaczego szpital ma tak duże długi. – Sprawdzamy szczególnie umowę długoterminowego finansowania zobowiązań wymagalnych, która jest wybitnie niekorzystna – mówi Fronczak.
Problem nie dotyczy tylko pabianickiego szpitala. W bardzo trudnej sytuacji finansowej jest przynajmniej kilkadziesiąt lecznic.

 

Rzeczpospolita 03.02.09

Brak tagów