Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe badania maluchów na Madalińskiego

Anna Wittenberg, Życie Warszawy | 2009-01-29

Warszawski szpital na Madalińskiego jako pierwszy w Polsce już od lutego będzie badał noworodki na obecność 30 schorzeń metabolicznych, które mogą prowadzić do wad słuchu, niepełnosprawności a nawet śmierci - czytamy w Życiu Warszawy.

W Polsce noworodki badane są na obecność trzech, występujących najczęściej chorób metabolicznych: fenyloketonurii, mukowiscydozy i niedoczynności tarczycy. Podobnych chorób jest jednak znacznie więcej. Są one dość rzadkie, jeśli jednak nie zostaną wcześnie wykryte i odpowiednio leczone, powodują u dziecka nieodwracalne zmiany.
Placówka przy Madalińskiego w celu przeprowadzania tych badań od początku lutego zacznie współpracować ze specjalistycznym laboratorium Centre for Metabolic Diseases w Weiden (Bawaria). Od każdego dziecka urodzonego w szpitalu będzie pobierana próbka krwi. Na specjalnych bibułkach lekarze prześlą ją do Niemiec.  Tu w ciągu maksymalnie dwóch dni zostanie przebadana pod kątem obecności 30 chorób metabolicznych, m.in. galaktozemii (może prowadzić do śmierci z powodu uszkodzeń wątroby), zespołu nadnerczowo-płciowego (może powodować m.in. bezpłodność), choroby syropu klonowego (prowadzi do upośledzeń umysłowych i fizycznych) czy tyrozynemii (jej skutkiem mogą być uszkodzenia wzroku).  Badania wszystkich noworodków będą bezpłatne, w całości sfinansuje je Szpital im. św. Rodziny.  Placówka na Mokotowie będzie pierwszym szpitalem w Polsce i jedną z pierwszych placówek w Europie, która wprowadzi program badań przesiewowych na tak dużą skalę.

 

Życie Warszawy 29.01.09

Brak tagów