Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rehabilitacja na światowym poziomie

Magdalena Marianek/PM | 2009-01-27
Rehabilitacja na światowym poziomie

Centrum Rehabilitacji w warszawskim Miedzeszynie działa niespełna 2 lata. Właścicielom udało się jednak stworzyć prężnie działającą placówkę – postawiono na sprzęt nowej generacji, indywidualne podejście do pacjentów.

Rehabilitacja na światowym poziomie

Centrum Rehabilitacji w warszawskim Miedzeszynie

Początkowo w planach było stworzenie prywatnego szpitala na 70 łóżek, takiego na miarę konkurencji dla znanej, pierwszej Prywatnej Kliniki Rehabilitacyjnej w Polsce, na Kaszubach. – Pojechałem tam najpierw prywatnie jako osoba towarzysząca pacjentowi. Przyglądałem się jak funkcjonuje klinika – przyznaje Jarosław Dąbrowski. – Potem „ujawniłem się zawodowo”, rozmawialiśmy z szefostwem kliniki, wymienialiśmy doświadczenia, poglądy.

Właściciel Centrum, Jarosław Dąbrowski od lat związany jest z ochroną zdrowia. Magister rehabilitacji, doktorant na Uniwersytecie Medycznym, wcześniej członek zespołów doradców ministra zdrowia ds. opracowania ustawy o medycznych zawodach regulowanych w ramach akcesji polski do Unii Europejskiej. Doświadczenie zdobywał zarówno w publicznych szpitalach, np. jednym z największych szpitali ortopedycznych w Polsce – w Otwocku, jak również w wiodących prywatnych firmach medycznych np. jako szef marketingu, oraz szef szkolenia personelu medycznego w zakresie świadczenia usług medycznych, a także jako największego w Polsce klubu odnowy biologicznej. Po latach postanowił stworzyć coś własnego – oczywiście z rehabilitacją w roli głównej.


Z różnych powodów (nie finansowych) inwestycja ta musiała jednak, zostać odłożona na czas nieokreślony i wtedy kierownictwo dzisiejszego Centrum Rehabilitacji podjęło decyzję o stworzeniu sieci takich Centrów. Pierwsze powstało w warszawskiej dzielnicy Wawer (w Miedzeszynie). – Z rehabilitacją jestem związany od lat, a w naszym rejonie brakowało placówki, która oferowałaby tak szerokie spektrum usług. Stąd decyzja, by zainwestować w rehabilitację.

Zrobiliśmy bardzo dokładną analizę profilu pacjenta, analizę odpowiedniej lokalizacji i padło na Wawer – przyznaje Jarosław Dąbrowski. Okolica rzeczywiście – reprezentacyjna – ludzie bardzo aktywni zawodowo, często osoby publiczne, ciągle w ruchu – tenis, jazda konna, narty. Klinika na brak pacjentów nie narzeka.

Czym się w Miedzeszynie zajmują?


Centrum świadczy konsultacje lekarskie w zakresie ortopedii, traumatologii i rehabilitacji narządu ruchu i kręgosłupa u dorosłych i dzieci. Lekarze i fizykoterapeuci z Centrum zajmują się właśnie kompleksową rehabilitacją schorzeń narządu ruchu i kręgosłupa, korekcją wad postawy i rehabilitacją urazów (w tym sportowych).

Konsultacje lekarzy specjalistów:
* Ortopedia
* Traumatologia
* Rehabilitacja narządu ruchu dorosłych i dzieci
* Zabiegi rehabilitacyjne
* Kinezyterapia indywidualna
* Terapia manualna wykonywana przez lekarza
* Krioterapia ciekłym azotem
* Laseroterapia
* Magnetoterapia
* Ultradźwięki
* Elektroterapia
* Masaże lecznicze

Adaptacja pomieszczeń


Profesjonalna firma budowlana do budynku przy ulicy Patriotów weszła w styczniu 2006 r. Natomiast w maju placówka już przyjmowała pacjentów. Lokal liczy ok. 100 m2 – cztery pomieszczenia do kinezyterapii, trzy pomieszczenia do fizykoterapii – jednocześnie lekarze i fizykoterapeuci są w stanie obsługiwać ośmiu pacjentów, którzy nie mają ze sobą kontaktu, tak wiec spokój i intymność mają zapewnione. Sprzęt jest mobilny, tak, że, w ciągu 10 godzin pracy Centrum lekarze mogą przyjąć 80 pacjentów. A cały pomysł na te Centrum, oraz projekt, został obliczony właśnie na taka liczbę chorych.

Pomieszczenie, do którego wszedł Jarosław Dąbrowski ze swoim Centrum mieści się w czymś w rodzaju Centrum Biurowo-Handlowego. Na dole m.in. sklepy, apteka, kiosk, a na górze, na I piętrze m.in. gabinet chirurgii estetycznej i właśnie owe Centrum Rehabilitacji. Lokal przed remontem miał kształt prostokąta, tak, że nie było żadnych problemów z dostosowaniem go do wymogów, choćby do tych z rozporządzenia ministra zdrowia dot. wymagań co do lokalu, wind, stanowisk parkingowych. Tu należy jednak podkreślić, że Centrum nie działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ale jako prywatna praktyka lekarska. – Jednak wszystko było przygotowane tak jakby to był NZOZ. Spełniamy warunki stawiane takim zakładom, gdyż nie wykluczamy, że być może w przyszłości zdecydujemy się na przekształcenie – dodaje Jarosław Dąbrowski. Projekt merytoryczny stworzył J. Dąbrowski, a firma budowlana wyraziła zgodę na jego pomysły, gdyż wszystko było zgodne z wymogami i wykonała prace budowlane zgodnie z wymogami sztuki i stosownymi przepisami. Adaptacja pomieszczeń to koszt ok. 30 tys. zł. (wraz z materiałami budowlanymi).

Sprzęt nowej generacji


Placówka zainwestowała przede wszystkim w aparaturę medyczną, gdyż chciała być konkurencją dla publicznych placówek. - Świat idzie ciągle idzie naprzód, ale my nie odstajemy! – deklaruje właściciel. - Mamy najnowocześniejszy sprzęt: m.in. aparaty Accurro-Summer (USA), do fizykoterapii, które mają wbudowane programy terapeutyczne dla ponad 100 schorzeń narządu ruchu oraz najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt w kinezyterapii – aparaty TerapiMaster (Norwegia). Programy terapeutyczne zostały opracowane przez wybitnych amerykańskich, norweskich i polskich specjalistów w dziedzinach ortopedii i fizjoterapii.

Sprzęt, którym dysponujemy jest najnowszej generacji. Dzięki niemu możemy oprócz rzetelnej wiedzy, zadbać kompleksowo o zdrowie naszych Pacjentów. Dlatego, mamy pewność, że każdy nasz Pacjent jest w dobrych rękach. Wykonujemy pełny zakres zabiegów rehabilitacji (kinezyterapii i fizykoterapii). Mamy własnych ortopedów, lecz honorujemy skierowania od lekarzy- specjalistów spoza Centrum – wylicza właściciel Centrum. Placówka nie przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i na razie nie przewiduje takiego ruchu. Dzięki temu profil pacjenta ciągle pozostaje ten sam.

USG i rezonans 24 h


Centrum nie zdecydowało się na zakup USG czy rezonansu magnetycznego. Jak twierdzi Jarosław Dąbrowski nie było takiej potrzeby. – Oczywiście, że zanim zaczniemy rehabilitować, chcemy pacjenta kompleksowo zdiagnozować. Współpracujemy z jednymi z najlepszych w Polsce specjalistami w zakresie USG i Rezonansu Magnetycznego zajmującymi się aparatem ruchu człowieka.
Dzięki tej współpracy pacjenci maja dostęp do USG i rezonansu magnetycznego 7 razy w tygodniu, o każdej porze. Co jest swoistym ewenementem, gdyż zazwyczaj w publicznych szpitalach takie badania wykonuje się w dni powszednie, w określonych godzinach.
A tak – pacjenci Centrum nie muszą czekać i maja zapewnione preferencyjne stawki za badania.

Wyróżniona przedsiębiorczość


Co ciekawe, przedsiębiorczość właściciela została doceniona - Jarosław Dąbrowski został wyróżniony w kategorii „Przedsiębiorca w Opiece Medycznej” w plebiscycie na Wawerczyka Roku 2006, po zaledwie sześciu miesiącach działalności Centrum Rehabilitacji.

Zespół Centrum Rehabilitacji stanowią Starsi Asystenci – starsi Wykładowcy, Zastępcy Ordynatorów - młodzi, ale bardzo doświadczeni lekarze specjaliści (z II st. specjalizacji) w dziedzinach ortopedii, traumatologii i rehabilitacji narządu ruchu pracujący również naukowo w swoich specjalnościach. Reprezentują bardzo wysoki poziom wiedzy merytorycznej, kształcą się ustawicznie biorąc bardzo aktywny udział w krajowych i zagranicznych Sympozjach i Konferencjach naukowych.

Najbliższe plany? Sprzętu wymieniać nie trzeba - centrum dysponuje wszystkim, co jest aktualnie potrzebne przy rehabilitacji narządu ruchu.  Najbliższa inicjatywa to otwarcie nowych placówek w Warszawie, np. w Centrum stolicy, gdyż jak wykazuje przeprowadzona wnikliwa analiza jest tam zapotrzebowanie na tego typu profesjonalne usługi skierowane do pacjenta w milej atmosferze. 

Brak tagów