Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Działalność szpitali paraliżowana przez komorników

Gazeta Prawna | 2009-01-22

Zajęcia komornicze w placówkach medycznych uniemożliwiają przyjmowanie pacjentów i wypłaty pensji pracownikom- informuje Gazeta Prawna.

W 2008 roku komornicy ściągnęli od szpitali ponad 215 mln zł wierzytelności, a 621 mln zł mają jeszcze wyegzekwować. Samorząd lekarski domaga się uzależnienia prowizji komorniczych od faktycznych nakładów ich pracy w ściąganiu długu.

Ministerstwo Zdrowia chce zmiany przepisów dotyczących egzekucji komorniczych. Proponuje wprowadzenie przepisów, które spowodują, że w przypadku zajęcia komorniczego szpital będzie mógł występować, aby koszty jego obsługi były odpowiednie do nakładów faktycznie ponoszonych przez komornika.
O zmianę przepisów apeluje również samorząd lekarski, który uważa, że ciężar opłat ponoszonych na ten cel jest wciąż zbyt wysoki dla zadłużonych szpitali i nieproporcjonalny do wkładu pracy komorników. I chociaż tzw. zadłużenie wymagalne publicznych placówek ochrony zdrowia w ostatnim czasie zmniejszyło się o kolejne 200 mln zł, to zajęcia kont szpitali przez komorników wciąż nie należą do rzadkości.

 

Gazeta Prawna 22.01.09

Brak tagów