Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Od wiosny nowe przepisy o prawach pacjenta

Dominika Sikora, Gazeta Prawna | 2009-01-21

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt tzw. ustawy wprowadzającej, która na nowo określa daty wejścia trzech ustaw z pakietu zdrowotnego podpisanych w listopadzie przez prezydenta.

Zdaniem rządu, wejście w życie ustaw: o prawach pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach było niemożliwe, bo prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy inne ustawy składające się na tzw. pakiet zdrowotny (ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, ustawę o pracownikach ZOZ oraz tzw. ustawę wprowadzającą). Ta ostatnia nie tylko ustalała zasady przekazywania środków na oddłużenie szpitali, które miały obowiązkowo przekształcać się w spółki prawa handlowego, lecz także określała daty wejścia w życie wszystkich ustaw wchodzących w skład pakietu, czyli również tych podpisanych przez prezydenta.

Kiedy okazało się, że Kancelaria Premiera nie zamierza publikować podpisanych ustaw zdrowotnych w Dzienniku Ustaw, Ministerstwo Zdrowia zostało zobowiązane do przygotowania nowej ustawy wprowadzającej. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął do niej założenia, a w tym projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych.

- Nowa ustawa wprowadzająca powinna zacząć obowiązywać od kwietnia - zapewnia Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

 

Gazeta Prawna 21.01.09

Brak tagów