Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pierwszy na Mazowszu oddział transplantacji komórek macierzystych u dzieci otwarty

MedicalOnline.pl | 2018-11-21
Pierwszy na Mazowszu oddział transplantacji komórek macierzystych u dzieci otwarty

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. n med. Michał Matysiak, Dr hab. n .med. Iwona Malinowska, Dr n .med. Michał Romiszewski, Mgr Joanna Urbańczyk (pielęgniarka) stoi z przodu, lek. Katarzyna Smalisz.

W Katedrze i Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii WUM, kierowanej przez prof. Michała Matysiaka, w sierpniu 2018 r. uruchomiono pierwszy na Mazowszu oddział transplantacji komórek macierzystych u dzieci. Do tej pory na nowym oddziale wykonano dwa przeszczepy autologiczne, a do końca roku w planach są kolejne trzy.

Pierwszą w historii Uczelni, autologiczną transplantację komórek macierzystych u dziecka, wykonał zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Michała Matysiaka, w składzie: dr hab. n med. Iwona Malinowska, dr n. med. Michał Romiszewski oraz dr Katarzyna Smalisz.

Katedra i Klinika Pediatrii Hematologii i Onkologii WUM mieści się w budynku Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, przy ul. Żwirki i Wigury 63a. Nowo otwarty oddział przeszczepiania szpiku, kierowany przez dr hab. n med. Iwonę Malinowską, jest pierwszym oddziałem transplantacji szpiku na Mazowszu i jedynym w północno-wschodniej i centralnej części Polski. Na oddziale transplantologii znajduje się: 5 stanowisk przeszczepowych oraz 3 łóżka w pracowni aferez i pokoju przygotowawczym. W wyposażeniu w najnowszą aparaturę medyczną oddział wspomogła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ofiarując aparaty do aferezy i fototerapii. Pozostały sprzęt zakupił Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Otwarcie oddziału było możliwe dzięki powstaniu nowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz wsparciu zarówno władz Rektorskich WUM, całej Dyrekcji Szpitala, pomocy merytorycznej Kliniki Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Onkologii WUM oraz Banku Komórek Krwiotwórczych i Krwi Pępowinowej, a także osobistego zaangażowania i pomocy udzielonej przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka i dr. hab. Grzegorza Basaka – kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Uruchomienie oddziału transplantacji komórek macierzystych u dzieci jednocześnie zainaugurowało działalność Pododdziału Klinicznego Przeszczepienia Szpiku, który to dołączył do grona 5 oddziałów transplantacyjnych w Polsce mieszczących się w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Bydgoszczy i Krakowie.

 

Brak tagów