Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pacjenci walczą o zgorzelecką radioterapię

MedicalOnline.pl | 2018-10-12

Trwa patowa sytuacja nowo powstałego ośrodka radioterapii w Zgorzelcu – ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia wciąż nie ma zgody na podpisanie kontraktu na świadczenie usług medycznych. Chorzy na nowotwory i ich rodziny zbierają podpisy pod petycją do NFZ-u, a w akcję włączyły się władze Zgorzelca i Bogatyni oraz lokalne media.

Od maja 2018 roku ośrodek radioterapii w Zgorzelcu jest gotowy. Placówka z dwoma najnowszej generacji akceleratorami oraz tomografem komputerowym, gotowa przyjąć rocznie 1200 pacjentów cierpiących na różne nowotwory, od miesięcy stoi pusta. Dyrekcja Szpitala Wielospecjalistycznego w Zgorzelcu wystąpiła o możliwość zakontraktowania radioterapii, ale bezskutecznie. Wielokrotne rozmowy z NFZ oraz Ministerstwem Zdrowia na temat włączenia zgorzeleckiego ośrodka do grupy dolnośląskich placówek realizujących radioterapię nie przyniosły efektów.

Do walki o uruchomienie ośrodka radioterapii włączyli się mieszkańcy i pacjenci z regionu Zgorzelca. Stowarzyszenie „AMAZONEK” i osób z chorobą nowotworową ze Zgorzelca rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod petycją do prezesa NFZ-u oraz ministra zdrowia. W inicjatywę włączyły się również władze Zgorzelca, a także miasta i gminy Bogatynia oraz różne organizacje działające na tym terenie – petycję można podpisać m.in. w Punkcie Obsługi Interesanta UM Zgorzelec, w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni oraz u wolontariuszy. Jest również dostępna w internecie na stronie Petycjeonline.com. Organizatorzy liczą, że w ten sposób dotrą do jeszcze szerszego grona osób, którym nie jest obojętny los ośrodka radioterapii w Zgorzelcu. O akcji piszą też lokalne media.

Zbudowane przy Wielospecjalistycznym Szpitalu nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst miało umożliwić placówce prowadzenie kompleksowego leczenia onkologicznego – szpital prowadzi już oddziały chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej oraz dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym, brakowało jedynie radioterapii. Celem inwestycji było również ułatwienie mieszkańcom całego procesu leczenia. Obecnie muszą oni jeździć na zabiegi napromieniania do Jeleniej Góry, Wałbrzycha czy Wrocławia, przez co czas dojazdu często przekracza 1,5 godziny. A jak pokazują europejskie badania, dojazd na radioterapię dłuższy niż 45 minut jest częstą przyczyną rezygnacji pacjentów z podjęcia terapii. Tymczasem w regionie zgorzeleckim umieralność na raka piersi jest około 3-krotnie większa niż w całym województwie dolnośląskim, a umieralność na raka szyjki macicy – prawie 6-krotnie większa.

Brak tagów