Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Polskie łóżka szpitalne świetnie się sprzedają

MedicalOnline.pl | 2018-09-14

Wysoki popyt na łóżka szpitalne, wzrost sprzedaży krajowej i zagranicznej, 10 proc. poprawa przychodów w odniesieniu do 1-szego półrocza 2017 roku. To podsumowanie minionych miesięcy Famedu Żywiec. Spółka w ramach umacniania pozycji czołowego producenta sprzętu medycznego pracuje nad technologią zwiększającą efektywność i bezpieczeństwo badań rentgenowskich oraz przygotowuje premierowy stół operacyjny.

Konsekwentny rozwój i dobre perspektywy

W pierwszym półroczu br., sprzedaż krajowa Famedu urosła o 14 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. Na poziomie 11 proc., w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku, kształtuje się wzrost eksportu.  Żywiecki producent o 12 proc. poprawił również wskaźnik EBITDA. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na osiągnięcie pozytywnego wyniku była sprzedaż łóżek szpitalnych, której wolumen - po raz pierwszy od 2012 roku - wyprzedził, niezmiennie dobrze sprzedające się stoły operacyjne Famedu.

– Większa liczba łóżek szpitalnych niż stołów operacyjnych dostarczona klientom to dla nas przełomowy moment. Uwypukla bowiem skalę możliwości dalszego rozwoju biznesu, którego fundamentem był dotychczas sprzęt dedykowany na sale operacyjne – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec. – Wyniki pierwszego półrocza, podobnie jak osiągane wcześniej, pokazują że przyjęliśmy optymalną strategię rozwoju, której realizacja skutkuje umacnianiem naszej pozycji zarówno w Polsce jak i za granicą – dodaje Marek Suczyk.

W 2017 roku, liczona rok do roku, krajowa sprzedaż zwiększyła się o ponad 50 proc., osiągając wartość ponad 16 mln złotych. Famed zanotował w tym okresie również 20 proc. wzrost stałej organicznej sprzedaży, realizowanej przez działających w kilkudziesięciu państwach dystrybutorów marki. W 2016 roku obchodzący wówczas 70-lecie istnienia swojej marki, wytwórca sprzętu medycznego, zwiększył przychody do poziomu ponad 43 mln złotych, co stanowiło wzrost o 22 proc. w porównaniu do 2015 roku.

Zamówienia na polskie łóżka szpitalne z całego świata

W pierwszym półroczu Famed zanotował w tym segmencie, porównując do analogicznego okresu ubiegłego roku, bardzo dobre wskaźniki. Dwukrotnie zwiększyła się liczba zamówionych egzemplarzy łóżek dedykowanych na oddziały intensywnej opieki. O około 60 proc. zwiększyła się sprzedaż łóżek szpitalnych i przeznaczonych na oddziały porodowe. Klienci zamówili również ponad 4,5 krotnie więcej wózków do transportu pacjentów. Wyroby Famedu są wśród odbiorców kojarzone z długowiecznością i niezawodnością, co przekłada się na zaufanie do marki, którym ta jest obdarzana już w 90 krajach.

– Specyfiką tego segmentu rynku jest silna konkurencja ze strony chińskich producentów, którzy jednak nie mogą pochwalić się ponad 70-letnią tradycją, będącą gwarantem stabilności. Kluczowe znaczenie ma również fakt, że przywiązujemy dużą wagę do odpowiedniego przeszkolenia naszych zagranicznych dystrybutorów, dzięki czemu klienci mają gwarancję wysokiego poziomu obsługi posprzedażowej. Dodatkowo jako firma wytwarzająca sprzęt w Unii Europejskiej korzystamy z siły marki „Made in EU”. – komentuje Marek Suczyk. – Wzrost sprzedaży to również efekt wprowadzenia najdłuższej w branży 70-cio miesięcznej gwarancji, która powoduje że użytkownik w tym okresie praktycznie bezkosztowo korzysta z dostarczonego sprzętu – dodaje.

Najchętniej zamawianymi w ostatnim czasie łóżkami szpitalnymi Famedu są modele NEXO i NANO. Famed NEXO, opracowane z myślą o optymalnym komforcie i bezpieczeństwie pacjentów, to tegoroczna premiera, która udany debiut zanotowała podczas targów Arab Health w Dubaju (01/02.2018). Pierwsze zamówienie na dostawę ponad 70 sztuk do Arabii Saudyjskiej, wpłynęło jeszcze przed oficjalną prezentacją. Do tej pory do odbiorców trafiło już łącznie kilkaset egzemplarzy tego modelu.

W pierwszych dwóch kwartałach br. odbiorcami łóżek produkowanych przez żywiecką spółkę byli klienci z Arabii Saudyjskiej, Chin, Indii, Serbii, a także Papui Nowej Gwinei.  Zamówienia obejmowały nie tylko modele NEXO i NANO, w tym wersja ICU dedykowana dla Oddziałów Intensywnej Terapii, ale także zaawansowane łóżka szpitalne Famed LE-13, łóżka porodowe Famed Freya i Famed LM-01.5 LIGHT oraz wózki do transportu pacjentów.

Rosnąca pozycja na rynkach wysokorozwiniętych i w Polsce

Obok łóżek szpitalnych, działalność eksportowa Famedu koncentruje się na dostarczaniu klientom na całym świecie stołów operacyjnych. W ostatnich miesiącach firma wyposażyła w ten sprzęt placówki szpitalne w Norwegii, Chinach, Turkmenistanie, Burkina Faso oraz na Ukrainie, a także do Camogli Healthcare Centre w Tristan da Cunha, zamieszkałym przez kilkaset osób archipelagu, położonym w południowej części Oceanu Atlantyckiego. Łącznie sprzedaż na rynkach zagranicznych przynosi spółce ok. 70 proc. wpływów.

– Kontrakt w Norwegii to potwierdzenie, że wytwarzamy w Polsce sprzęt najwyższej jakości. To kluczowy czynnik pozwalający na zaistnienie i zwiększanie współpracy na innych rynkach wysokorozwiniętych, taki jak Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Jednak będąca naszym atutem elastyczność oraz kompleksowość oferty, pozwala spełniać zróżnicowane oczekiwania klientów – komentuje Marek Suczyk.

Famed był aktywny również na rynku krajowym. Uruchomiony w czerwcu br., pierwszy w Polsce prywatny szpital psychiatryczny w Warszawie został w całości wyposażony w sprzęt żywieckiej spółki. W ramach zamówienia spółka dostarczyła do placówki łóżka Famed NEXO oraz prostsze łóżka mechaniczne. Sprzęt z Żywca znalazł się również na wyposażeniu Szpitala w Krotoszynie. Pacjenci oddziałów chirurgicznego, wewnętrznego, ginekologicznego, chemioterapii, rehabilitacyjnego i dziecięcego, w trakcie leczenia korzystają z łóżek Famed Nano. Do nowego oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala im. Janusza Korczaka w Słupsku dostarczył z kolei łóżka porodowe Famed Freya, które mogą być także wykorzystywane jako łóżka pobytowe, fotele ginekologiczne oraz stół operacyjny Famed SU-14. Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego Wojewódzkiego (SzSW) w Ciechanowie mogli przeprowadzić pierwsze operacje bariatryczne, dzięki stołowi operacyjnemu Famed HYPERION o udźwigu 500 kg, dedykowanemu tego rodzajowi zabiegów (od listopada 2017 r., w SzSW funkcjonuje poradnia bariatryczna).

Nowe technologie i produkty

W Żywcu trwają prace nad nowymi technologiami i produktami. Inżynierowie działu R&D żywieckiej spółki opracowali nowatorski sposób ułożenia włókien węglowych - system TotalClear™. Dzięki niemu najnowszy stół operacyjny Famedu będzie cechował się m.in. najlepszym na świecie współczynnikiem przezierności, a dodatkowo znacząco podniesiona zostanie jakość obrazów uzyskiwanych w prowadzonych z jego użyciem badaniach rentgenowskich. Premiera stołu planowana jest w ciągu najbliższych tygodni. W obszarze obrazowania Famed współpracuje z GE Healthcare, będąc wyłącznym przedstawicielem amerykańskiego koncernu na terenie naszego kraju.

W najbliższym miesiącach Famed Żywiec planuje uczestnictwo w wydarzeniach branżowych organizowanych na kluczowych rynkach azjatyckim i europejskim m.in. CMEF (Szanghaj, październik br.) i Medica (Dusseldorf, listopad br.).

Czysta produkcja

W kwietniu br., w trakcie zorganizowanej pod auspicjami Ministerstwa Środowiska konferencji, Famed wyróżniono tytułem Lidera Czystszej Produkcji za rok 2017. Konsekwentne działania w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego pozwoliły do minimum ograniczyć ilość odpadów przekazywanych do składowania. Ze 183 ton odpadów, niemal 99 proc. zostało ponownie wykorzystanych w działalności produkcyjnej.

Brak tagów