Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?

MedicalOnline.pl | 2018-06-19
Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?

O szansach i wyzwaniach związanych z obrazowaniem molekularnym i hybrydowym w kardiologii dyskutowali eksperci w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Panel pt. „Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?” odbył się w ramach I edycji Cardiology Innovations Days, inicjatywy nakierowanej na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających stan zdrowia i jakość życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Obrazowanie molekularne i hybrydowe, stosowane w kardiologii, pozwala na precyzyjną i skuteczną diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki badaniom PET, hybrydowemu, czyli łączącemu różne procedury obrazowaniu SPECT/CT, obrazowaniu PET/MR całego ciała i cyfrowemu obrazowaniu PET/CT dokładnie widzimy nie tylko obraz serca, ale możemy także prześledzić jego funkcjonowanie, w tym także w kontekście funkcjonowania całego organizmu pacjenta.

Możliwe jest łączenie i nakładanie na siebie różnych obrazów pozyskiwanych z poszczególnych badań, co znacząco usprawnia, poprawia skuteczność i przyspiesza proces diagnostyczny. Ma to szczególne zastosowanie w trudnych klinicznie przypadkach. Taka diagnostyka nie jest możliwa przy użyciu tradycyjnych metod.

Nowoczesne narzędzia obrazowania molekularnego i hybrydowego umożliwiają ograniczenie do minimum ekspozycji pacjenta na promieniowanie, przez co badanie diagnostyczne jest krótsze i jeszcze bardziej bezpieczne. To bardzo znaczące dla komfortu pacjenta.

Współczesne systemy, zapewniające lepszą wykrywalność zmian i możliwość udostępniania informacji diagnostycznych w każdym miejscu i czasie, skracają czas diagnostyki, co ma ogromne znaczenie

w kontekście dostępu pacjentów do badań i usprawnienia organizacji całego procesu terapeutycznego. My, lekarze, szybko możemy się skonsultować, nawet pomiędzy różnymi ośrodkami, pacjent nie musi czekać na kolejny etap diagnostyki.

Wydaje się, że w kontekście rosnącej zapadalności na schorzenia układu sercowo-naczyniowego,

w tym coraz bardziej złożone i skomplikowane klinicznie choroby i zaburzenia, należy rozważyć zwiększenie dostępu pacjentów do procedur z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obrazowania molekularnego i hybrydowego.

Precyzyjna, możliwa na jak najwcześniejszym etapie diagnostyka chorób serca to lepsza efektywność diagnostyczno-terapeutyczna, która z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej nad pacjentami. Przy znacznym i wciąż rosnącym wolumenie pacjentów, stosowanie nowoczesnych, efektywnych rozwiązań techniczno-technologicznych może przynieść budżetowi państwa znaczące oszczędności.

Prof. Mirosław Dziuk

Kardiolog, specjalista medycyny nuklearnej

Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego,

Vice-Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej

Brak tagów