Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Lampy medyczne LED – innowacja na rynku oświetlenia dla placówek medycznych

MedicalOnline.pl | 2018-04-23
Lampy medyczne LED – innowacja na rynku oświetlenia dla placówek medycznych

Lampy medyczne należą do podstawowego wyposażenia każdej placówki medycznej, do tego są bardzo intensywnie eksploatowane, dlatego muszą być dobrej jakości. Nowością na rynku są lampy zabiegowe LED, które nie tylko są ekonomicznym rozwiązaniem, ale dają nową jakość oświetlenia. Jak wybrać lampy LED do gabinetu? Jakie parametry są ważne? Czym różnią się modele dostępne na rynku?

Dobra lampa medyczna to konieczny element wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego czy zabiegowego. Dobre oświetlenie pola zabiegowego jest z jednej strony kluczowe dla dobrej diagnostyki i komfortu pracy lekarza, z drugiej – dla odpowiedniej precyzji wykonywanego zabiegu.

Lampy LED do gabinetu – dlaczego warto?

Od pewnego czasu na rynku dostępne są lampy dla placówek medycznych produkowane w technologii LED. Mają bardzo szerokie zastosowanie – od gabinetów w przychodniach i sal operacyjnych w szpitalach, po gabinety okulistyczne, ginekologiczne, a nawet weterynaryjne i kosmetyczne. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba precyzyjnego oświetlenia miejsca zabiegu czy badania.

Odpowiednio skonstruowane żarówki LED dają wyraźne, wysokiej jakości światło o określonej barwie i jasności. W porównaniu z żarówkami tradycyjnymi i halogenowymi (wykorzystywanymi najczęściej w lampach medycznych), żarówki LED emitują jedynie minimalne ilości promieniowania podczerwonego. Stosowanie medycznych lamp ledowych to także realna oszczędność – pozwalają obniżyć koszty funkcjonowania gabinetu. „Lampy medyczne w technologii LED to nowoczesne źródło światła w medycynie – komentuje Pan Krzysztof Tomczak z firmy CITO, która jest dystrybutorem medycznych lamp ledowych na polskim rynku – W porównaniu z tradycyjnymi lampami, oświetlenie LED ma bardzo niewielki pobór mocy i długą żywotność, nawet do 50 000 godzin, co pozwala na realne oszczędności. Do tego dobra jakość światła i co ważne, lampy LED nie nagrzewają się, co jest istotne w codziennej praktyce, szczególnie w sytuacji gdzie lampy zwykle znajdują się przy głowie lekarza.

Ledowe lampy zabiegowe to nie tylko nowoczesny design, świetnie wpasowujący się w wyposażenie gabinetów, ale także wysoka ergonomia. Przydatną opcją jest wyposażenie lampy w giętkie ramię (tzw. gęsią szyję), która daje możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia światła lampy medycznej na badany obszar. Mobilne modele lamp medycznych LED (np. lampa zabiegowa LED KS-Q7) są wyposażone w stojak na kółkach, który pozwala na łatwe przemieszczanie i manewrowanie urządzeniem. Lampy zabiegowe LED są wykonane z materiałów łatwych do mycia i dezynfekcji, co umożliwia bezproblemowe utrzymanie wysokiego poziomu higieny. 

Lampy zabiegowe LED – które parametry są ważne?

Jak wybrać najlepszą lampę medyczną? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie parametry techniczne, jak: temperatura barwowa, natężenie światła i jego regulacja, użyte źródło światła. W lampach medycznych LED światło jest emitowane przez jedną lub kilka diod ledowych, możliwe jest także utrzymanie bezcieniowości dzięki umieszczeniu punktów świetlnych w specjalnych oprawach zwierciadlanych. Doskonałym przykładem jest lampa medyczna bezcieniowa LED KS-Q10 wyposażona w 10 diód LED umieszczonych w przestrzennej czaszy.

Kluczowym parametrem przy wyborze lampy medycznej jest natężenie światła wyrażane w Luxach i Lumenach. Analizując te wartości należy wziąć pod uwagę liczbę punktów świetlnych lampy i ich moc oraz odległość pomiędzy źródłem światła a oświetlaną powierzchnią (zwykle to od kilkunastu centymetrów do metra). Lumeny określają ilość światła emitowaną przez lampę, a Luxy ilość światła, która rzeczywiście pada na określoną powierzchnię. Wspomniana już lampa zabiegowa LED KS-Q7 wyposażona jest w 7 diod LED o mocy 10 W, dzięki czemu lampa osiąga wartość 70 000 Luxów przy oświetleniu pola oddalonego o 30 cm oraz 56 000 Luxów przy odległości 50 cm. Zależność jest prosta – im dalej oddalone jest oświetlane pole, tym mniejsza będzie wartość natężenia światła, a samo pole będzie miało większą średnicę.

Kolejnym ważnym parametrem jest temperatura barwowa lamp LED. Wartość ta wyrażona jest w Kelwinach (K) i określa sposób oceny światła widzialnego. Najlepsze warunki pracy, zbliżone do światła widzialnego, pozwalające na idealne oświetlenie pola zabiegowego, które nie zmienia barwy obserwowanej części pacjenta, umożliwiają lampy zabiegowe LED osiągające temperaturę barwową z przedziału 4500-6000 K określającą tony neutralne, białe.

Poza najważniejszymi parametrami technicznymi, przed zakupem zwróćmy uwagę na długość okresu gwarancji, dostępność usług serwisowych oraz certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie stosowania lamp w placówkach medycznych.

Firma CITO to działający na polskim rynku dystrybutor lamp medycznych LED renomowanych producentów Minston. Firma oferuje także usługi montażowe, serwisowe oraz wsparcie eksploatacyjne. Firma CITO jest ponadto autoryzowanym dystrybutorem takiego sprzętu medycznego, jak:  aparaty KTG firmy Luckcome, mierniki bilirubiny M&B, lampy do fototerapii noworodków Medela, kolposkopy i wideokolposkopy firmy Alltion, pulsoksymetry EKG firmy Contec.  Skontaktuj się z dystrybutorem>>