Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitalne wózki pod aparaturę medyczną – jak wybrać?

MedicalOnline.pl | 2018-03-19
Szpitalne wózki pod aparaturę medyczną – jak wybrać?

Wózki z serii APAR-1 Zakład Techniki Medycznej "Tech-Med" Sp. z o.o.

Stoliki pod aparaturę medyczną stanowią osobną kategorię wózków medycznych. To meble medyczne ułatwiające codzienne użytkowanie i przemieszczanie sprzętu medycznego. Wózki anestezjologiczne, wózki do endoskopów, wózki pod aparaturę medyczną – jak wybrać, jakie są cechy dobrego wózka, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Stoliki pod sprzęt medyczny to niezbędny element wyposażenia niemal każdego gabinetu zabiegowego i pracowni diagnostycznej. Wózki pod aparaty USG, stoliki pod endoskopy, wózki anestezjologiczne – to tylko przykładowe meble medyczne, które są w stanie znacznie ułatwić codzienną pracę diagnostów, lekarzy i pielęgniarek. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, warto dokładnie przejrzeć modele dostępne na rynku i wybrać wózek medyczny najlepiej dopasowany do własnych potrzeb. A jest z czego wybierać. Od czego zacząć poszukiwania?

Wózki pod aparaturę medyczną – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zastanówmy się na początek, jakie są cechy dobrego wózka medycznego. Ma być poręczny, łatwy w przemieszczaniu, z możliwością dopasowania do indywidualnych potrzeb i do konkretnego sprzętu. Ponadto powinien być stabilny, wytrzymały (szczególnie przy intensywnej codziennej eksploatacji), odporny na uszkodzenia mechaniczne, łatwy do czyszczenia, wykonany z materiału, który jest odporny na działanie silnych środków dezynfekujących.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na materiał, z którego wózek szpitalny jest zbudowany. Wytrzymałe modele wózków i stolików pod aparaturę medyczną są wykonane z nierdzewnej stali kwasoodpornej lub ze stali proszkowanej. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania – połączenia poszczególnych elementów, ich trwałość i wykończenie. Niektóre elementy stolików pod sprzęt medyczny są wykonane z plastiku (pojemniki, uchwyty) lub płyty meblowej (np. zamykane szafki lub szuflady) – tu kluczowa będzie łatwość utrzymania ich wysokiej higieny.

Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie wózka, a dokładniej mówiąc chodzi o wytrzymałość kółek przy częstym przemieszczaniu ciężkiego sprzętu medycznego. Jeśli stolik pod sprzęt medyczny często będzie zmieniał miejsce, ze względu na zapotrzebowanie na konkretny sprzęt w różnych lokalizacjach placówki medycznej, wówczas dokładnie przyjrzyjmy się układowi jezdnemu. Czy jest stabilny, czy pozwala na łatwe manewrowanie i przemieszczanie wózka wraz z aparaturą? Czy blokady hamulcowe umożliwiają łatwe zaparkowanie w konkretnym miejscu? Najczęstszym rozwiązaniem jest wyposażenie wózka do aparatury medycznej w 4 jezdne kółka, z czego 2 z nich mają zamontowane blokady hamulcowe. Jak pokazuje praktyka – z pozoru ten nieistotny parametr ma ogromne znaczenie w codziennym użytkowaniu.

Przyjrzyjmy się także, jakie są możliwości wyposażenia wózka pod aparaturę medyczną w różne akcesoria. Czy producent daje możliwość konstrukcji modułowej, czyli wyposażenia stolika z dostępnych podzespołów według własnych potrzeb. Czy pomocniczy wózek medyczny można ewentualnie później doposażyć, w sytuacji, kiedy pewne akcesoria dodatkowe okażą się potrzebne? Oczywiście układ i wyposażenie wózka będą zależały od jego przeznaczenia, warto jednak wybierać rozwiązania, które pozwolą na dużą elastyczność.

Stoliki pod aparaturę medyczną – co oferuje rynek?

Spośród wszystkich wózków medycznych, to właśnie te przeznaczone pod sprzęt medyczny wykazują największe skomplikowanie konstrukcji, szczególnie w porównaniu z pomocniczymi wózkami oddziałowymi (jak np. stoliki zabiegowe czy wózki na odpady).

Wózki pod aparaturę medyczną to przede wszystkim wózki anestezjologiczne, wózki pod aparaturę endoskopową oraz szereg wózków i stolików o uniwersalnym zastosowaniu, np. do aparatów USG. Dostępne na rynku modele często mają budowę modułową, co pozwala na dopasowanie wózka do własnych potrzeb.

Wózki do aparatury medycznej – rodzaje, właściwości:

Stoliki i wózki anestezjologiczne, niezbędne na salach zabiegowych lub operacyjnych, najczęściej o budowie modułowej. Często do ich wyposażenia należą: blaty, szuflady, zawieszki, uchylne pojemniki, miski o różnych rozmiarach, szyny instrumentalne, stelaże na worki na odpady. W razie potrzeby stoliki pod aparaturę medyczną można doposażyć w nadstawki, wysuwane boczne blaty czy zamykane pojemniki na zużyty sprzęt jednorazowy. Przydatnym elementem wyposażenia wózka anestezjologicznego jest centralny zamek do szuflad i możliwość ich wyraźnego oznakowania.

Wózki i stoliki anestezjologiczne – sprawdź ofertę>>

Wózki pod endoskopy – to ważny element wyposażenia pracowni endoskopowej, umożliwiający wygodne korzystanie ze sprzętu podczas badań. Stoliki pod aparaturę endoskopową są wyposażone w regulowane statywy na endoskopy, półki z regulowaną wysokością, uchwyty na miski lub pojemniki, szafki zamykane na kluczyk, wysuwane blaty (np. na klawiaturę). Warto zwrócić uwagę, czy wózek pod endoskop jest wyposażony w listwę elektryczną z kilkoma gniazdami – praktyka pokazuje, że to przydatna opcja przy podłączaniu i przemieszczaniu sprzętu. Stoliki endoskopowe dostępne są w kilku rozmiarach, producenci dają możliwości dopasowania modułów do potrzeb konkretnego sprzętu.

Inne wózki pod aparaturę medyczną – uniwersalne, wykorzystywane na oddziałach szpitalnych i w gabinetach zabiegowych, np. pod aparaty KTG. Tu także większość modeli ma budowę modułową, dzięki czemu ten sam wózek można wykorzystać – w miarę potrzeby – pod różne aparaty. Wielofunkcyjne wózki pod aparaturę medyczną mogą być stacjonarne lub mobilne. Rozważmy zawczasu układ i konfigurację wózka oraz wyposażenie dodatkowe: półki (stałe lub wysuwane), boczne blaty, miski, kuwety, uchwyty, wieszaki, pojemniki (na rękawiczki, odpady, na zużyty sprzęt jednorazowy). Ważnym elementem wyposażenia jest szyna instrumentalna pozwalają na mocowanie sprzętu oraz gniazda elektryczne.

Brak tagów