Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wózki medyczne - jak wybrać? Wózki szpitalne – rodzaje

MedicalOnline.pl | 2018-01-28

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków medycznych. To meble medyczne niezbędne na każdym oddziale szpitalnym, w gabinecie zabiegowym oraz na salach operacyjnych. Wózki szpitalne dzielimy na trzy podstawowe kategorie: wózki do aparatury medycznej, wózki pomocnicze (np. do przewożenia bielizny, odpadów, leków lub potraw) oraz wózki pomocne przy pielęgnacji chorych. Jak wybrać najlepszy wózek medyczny? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy.

Wózki medyczne ułatwiają przemieszczanie sprzętu medycznego i jego obsługę, pomagają w transporcie i pielęgnacji pacjentów, wreszcie są niezbędnym elementem infrastruktury każdego oddziału szpitalnego i gabinetu pełniąc funkcje pomocnicze przy przewożeniu bielizny, posiłków czy odpadów. Dlatego przed zakupem warto poznać dokładnie specyfikę i ważne parametry każdej spośród dostępnych grup wózków szpitalnych.

Wózki medyczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Stoliki i wózki szpitalne należą do tej kategorii mebli medycznych, które są intensywnie eksploatowane, dlatego muszą być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, o długiej żywotności. Konstrukcja wózków i stolików oddziałowych zwykle wykonana jest ze stali proszkowanej lub z nierdzewnej stali kwasoodpornej. To ważne nie tylko ze względu na ich trwałość, ale także na łatwość czyszczenia i odporność materiałów na silnie działające środki dezynfekujące. Szafki medyczne (np. do przewożenia bielizny) mają niektóre elementy wykonane z płyty meblowej lub plastiku – tu także zwróćmy uwagę na łatwość ich czyszczenia podczas intensywnej eksploatacji.

Drugim ważnym parametrem jest stabilny układ jezdny, łatwość przemieszczania i manewrowania wózkiem, ale także łatwego zatrzymania w konkretnym miejscu. Zwróćmy uwagę na system jezdny, w tym przede wszystkim na liczbę i zwrotność kółek jezdnych oraz ich wytrzymałość nawet przy dużych obciążeniach wózka. Wózki medyczne zwykle wyposażone są w 4 kółka (ale wózki do przewożenia butli gazowych mają już ich 5), w czym zwykle 2 z nich są wyposażone w blokady hamulcowe. Sprawdźmy, że dobrze one działają i wózek szpitalny nawet po zaparkowaniu nie przemieszcza się i nie odjeżdża. Z pozoru to mało ważny parametr, jednak jak pokazuje praktyka – bardzo istotny w codziennym użytkowaniu.

Jakie wózki pod aparaturę medyczną?

Wózki wykorzystywane do sprzętu medycznego zwykle wykazują się większym skomplikowaniem konstrukcji od oddziałowych wózków pomocniczych. Wyróżnia się tu wózki anestezjologiczne, stoliki pod aparaturę endoskopową oraz uniwersalne wózki do aparatury medycznej (np. pod aparaty USG). Oferowane na rynku stoliki pod aparaturę medyczną często mają budowę modułową, dzięki czemu łatwo można dobrać wyposażenie najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnego przeznaczenia i lokalizacji.

Stoliki pod aparaturę medyczną to:

Wózki anestezjologiczne to meble medyczne potrzebne przede wszystkim na salach zabiegowych. Stoliki anestezjologiczne, mają najczęściej budowę modułową, dzięki czemu łatwo można je dopasować do potrzeb i przeznaczenia konkretnej sali operacyjnej lub zabiegowej. Stoliki anestezjologiczne mogą być wyposażone w wiele różnych opcji: szuflady, zawieszki, blaty, szyny instrumentalne, uchylne pojemniki i miski, stelaż na worki na odpady i inne. Wśród akcesoriów dodatkowych szafek anestezjologicznych wyróżnia się: nadstawki, wysuwane boczne blaty, otwarte lub zamknięte pojemniki. Dla większego bezpieczeństwa medyczny stolik anestezjologiczny może mieć miejsce na oznaczenie szuflad i zamek centralny. Wielofunkcyjne stoliki anestezjologiczne są bardzo przydatne, szczególnie ze względu na dużą uniwersalność i możliwość doposażania w miarę potrzeb.

Sprawdź ofertę wózków i stolików anestezjologicznych>>

Wózki do aparatury endoskopowej to poręczne uzupełnienie wyposażenia każdej pracowni endoskopowej, pozwalające na wygodne korzystanie ze sprzętu podczas badania. Stoliki są wyposażone w regulowane statywy na endoskopy, szafki zamykane na kluczyk, półki z regulowaną wysokością, różne uchwyty na pojemniki czy miski (w zależności od potrzeb użytkownika). Wózki do endoskopów są wyposażone zwykle w listwę elektryczną z kilkoma gniazdami, co ułatwia podłączenie i transport aparatury. Stoliki endoskopowe można dopasować do indywidualnych wymagań użytkowników – dostępne są w kilku rozmiarach, istnieje możliwość własnej konfiguracji z modułów.

Inne wózki i stoliki pod aparaturę medyczną wykorzystywane są na oddziałach szpitalnych i w gabinetach zabiegowych. Tak jak inne wózki medyczne, tak w tym przypadku często producenci oferują wózki o budowie modułowej, co pozwala na łatwe dopasowanie konfiguracji do potrzeb konkretnej lokalizacji. Mamy do wyboru wielofunkcyjne stoliki szpitalne stacjonarne lub mobilne. Warto się zastanowić nad układem wózka i jego wyposażeniem dodatkowym: półki, wysuwane boczne blaty, kosze, kuwety, miski, pojemniki na rękawiczki, na zużyty sprzęt jednorazowy, na odpady. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na doposażenie wózka pod sprzęt medyczny w szyny instrumentalne i uchwyty do mocowania wyposażenia (np. głowic USG).

Sprawdź ofertę stolików i wózków pod aparaturę medyczną>>

Szpitalne wózki oddziałowe – jak wybrać?

Pomocnicze wózki medyczne stanowią ważny element wyposażenia każdego oddziału szpitalnego. Służą do przewożenia potraw, bielizny (czystej i brudnej), odpadów, a także jako podręczne meble medyczne przy prostych zabiegach. Producenci wózków szpitalnych – jakie oferują rodzaje produktów?

Wózki do przewożenia leków – to meble medyczne specjalnie zaprojektowane pod dystrybucję leków. Wózki do leków są wyposażone w liczne szuflady i pojemniki o różnych wymiarach, z możliwością ich oznaczenia i bezpiecznego zamknięcia w miarę potrzeby. Wybierając szafkę do leków zwróćmy uwagę na jego stabilną i lekką konstrukcję i łatwość przemieszczania – to element wyposażenia oddziału na co dzień intensywnie eksploatowany.

Wózki i stoliki zabiegowe – to wielofunkcyjne wózki szpitalne o szerokim zastosowaniu w gabinetach i na salach chorych. Producenci oferują zwykle wózki oddziałowe o budowie modułowej, dzięki czemu można je łatwo dopasować do potrzeb konkretnego gabinetu. Stoliki zabiegowe są często wyposażone w: zamykane szafki, blaty, wysuwane boczne półki, kuwety i kosze w wielu rozmiarach, pojemniki, szyny instrumentalne i uchwyty do mocowania wyposażenia. Zwróćmy uwagę na sprawny system jezdny, jakość blokady hamulcowej oraz łatwość czyszczenia i dezynfekcji wózka.

Sprawdź wybór wózków zabiegowych>>

Wózki do przewożenia bielizny i odpadów – tego rodzaju meble medyczne mogą mieć różną konfigurację. Mogą składać się wyłącznie z szafki lub stolika do transportu bielizny (czystej, brudnej lub obu rodzajów) lub dodatkowo posiadać także statyw do worka na odpady. Producenci proponują także osobne wózki na odpady. Przed wyborem warto zastanowić się, jaka konfiguracja będzie najlepsza. Zwróćmy uwagę na jakość materiału, z którego wykonany jest wózek na bieliznę, a także jego stabilność. Pokrywy pojemników na brudną bieliznę i odpady mogą być otwierane ręcznie lub pedałem nożnym – to ważne ze względu na higienę i łatwość obsługi wózka.

Sprawdź ofertę wózków do transportu bielizny>>

Wózki do transportu potraw – szpitalne wózki oddziałowe do przewozu potraw wyposażone są w kosze i pojemniki na żywność, tłoczone tace i dodatkowe pojemniki. Wybierając szafkę do przewożenia żywności zwróćmy uwagę na jej wytrzymałość, łatwość manewrowania oraz łatwość czyszczenia.

Wózki szpitalne pomocne przy opiece nad pacjentem

Kolejną kategorię stanowią wózki medyczne, które ułatwiają opiekę, pielęgnację i transport chorych w obrębie placówki. Należą do nich:

Wózki do przewożenia chorych i wózki inwalidzkie są przeznaczone do transportu pacjentów, głównie w obrębie szpitala. Wózki transportowe powinny posiadać składane boczne barierki, krążki odbojowe i regulowane zagłówki. Zwróćmy uwagę, czy wózek do transportu chorych ma regulację wysokości blatu wózka, co umożliwia sprawne przenoszenie pacjentów na łóżka szpitalne. Przydatnym wyposażeniem dodatkowym są uchwyty transportowe oraz półki i uchwyty do sprzętu medycznego i lekarstw. Nieco bardziej zaawansowane modele posiadają także opcje zmiany pozycji wózka: Trendelenburga, anty-Trendelenburga czy opcję pionizacji i są przezierne dla promieni rentgenowskich, co umożliwia wykonanie badań na wózku transportowym, bez potrzeby przenoszenia chorego.

Wózki toaletowe i transportowo-kąpielowe są pomocne w codziennej pielęgnacji chorego. Wózki toaletowe dla niepełnosprawnych osób mających problemy z poruszaniem się dużym ułatwieniem dla pracy personelu szpitalnego. Wózek wanna czy wózki transportowo-kąpielowe zostały stworzone z myślą o pomocy w ułatwieniu utrzymania codziennej higieny. Wózki toaletowe pozwalają na mycie chorych w pozycji leżącej, niektóre modele  umożliwiają przyjmowanie pozycji siedzącej lub regulację różnych części wózka. Przy wyborze szpitalnych wózków kąpielowych warto zwrócić uwagę na łatwość ich transportu i dopasowania do potrzeb chorego. Wózek toaletowy powinien być wykonany z trwałego materiału, odpornego na częsty kontakt z wodą.

Sprawdź ofertę wózków do transportu i pielęgnacji pacjentów>>

Brak tagów