Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Poznań: odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej w terapii arytmii

MedicalOnline.pl | 2017-10-13

W dniach 10-11 października 2017 r. w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca, prof. Miguel Valderrábano z Houston (Texas, USA) z zespołem kardiologów-elektrofizjologów I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej.

– Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat – w tym także w Polsce – metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową. W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu – mówi dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii – stąd termin: ablacja alkoholowa. – tłumaczy prof. Krzysztof Błaszyk.

W ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg żylnej ablacji alkoholowej wykonano w celu uzupełnienia wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych. – W ramach przeprowadzonych w Poznaniu zabiegów metodę żylnej alkoholowej ablacji zastosowano w sumie w dwóch różnych rodzajach arytmii u czworga pacjentów – mówi prof. Krzysztof Błaszyk.

– Zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie – mówi prof. Krzysztof Błaszyk. – Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej – tłumaczy prof. Krzysztof Błaszyk.

Prof. Miguel Valderrábano, który wraz z lekarzami z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.

Brak tagów