Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pierwszy w Polsce europejski kurs EHRA VT ablation

MedicalOnline.pl | 2017-09-28

W dniach 28-30 września 2017 r. w Hotelu Novotel przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie odbędzie się pierwszy w Polsce Kurs EHRA VT ablation. Organizowany przez Asocjację Zaburzeń Rytmu Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z Sekcją Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego kurs skierowany jest do kardiologów-elektrofizjologów z całej Europy i będzie poświęcony inwazyjnemu leczeniu groźnych zaburzeń rytmu serca, takich jak częstoskurcz komorowy – jedna z przyczyn nagłego zgonu sercowego.

Kurs European Heart Rhythm Association (EHRA) VT ablation jest skierowany do lekarzy kardiologów elektrofizjologów z europejskich państw, którzy na co dzień zajmują się inwazyjnym, czyli zabiegowym leczeniem groźnych dla zdrowia i życia arytmii, takich jak częstoskurcz komorowy (VT, ventricular tachycardia). Zaburzenia rytmu serca takie jak częstoskurcz komorowy bardzo często stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Tego rodzaju arytmia nie leczona inwazyjnie może spowodować nagły zgon sercowy, będący w Polsce jedną z głównych przyczyn zgonów. 

– Według szacunków w Polsce z powodu nagłego zgonu sercowego umiera co tydzień 1200 osób . To aż trzy pasażerskie jumbo-jety! – mówi dr n. med. Michał Chudzik, dyrektor dla Europy Środkowo-Wschodniej Komitetu Edukacyjnego Asocjacji Zaburzeń Rytmu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Wiele z tych osób można uratować poprzez nowoczesne, inwazyjne i przede wszystkim wczesne leczenie zaburzeń rytmu serca – tłumaczy dr Michał Chudzik.

Zabiegi ablacji częstoskurczu komorowego są jednymi z najtrudniejszych, jakie wykonują kardiolodzy elektrofizjolodzy. – Ablacja częstoskurczu komorowego jest metodą skuteczną i względnie bezpieczną – mówi dr hab. n. med. Maciej Sterliński z Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – U pacjentów bez organicznej choroby serca metoda ta pozwala na całkowite wyeliminowanie arytmii w ponad 95% przypadków. U chorych z rozpoznawaną patologią serca, najczęściej z chorobą wieńcową po przebytym zawale, zagrożonych nagłym zgonem sercowym i z częstoskurczami komorowymi, ablacja wymaga wiedzy i doświadczenia operatora. Jest terapią dającą dobre wyniki zarówno w zakresie przeżywalności, jak i jakości życia pacjenta. Metoda ta sprawdza się też jako terapia hybrydowa w połączeniu z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) – dodaje prof. M. Sterliński.

– Edukacja lekarzy specjalistów to jedno z ważniejszych zadań, jakie obecnie realizuje Asocjacja Zaburzeń Rytmu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kurs EHRA VT ablation doskonale wpisuje się w tę strategię. – mówi dr n. med. Michał Chudzik. – Jesteśmy bardzo dumni, że druga edycja Kursu EHRA VT ablation odbędzie się w Warszawie. To duże uznanie europejskich specjalistów dla Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologiczneg  oraz dla zaangażowania naszych kolegów w międzynarodowe inicjatywy  – dodaje prof. M. Sterliński. – Od wielu lat Sekcja Rytmu Serca zajmuje się szkoleniem lekarzy, doskonaleniem ich umiejętności i pogłębianiem wiedzy, co zapewnia naszym pacjentom coraz wyższy poziom opieki kardiologicznej.

Pierwszy w Polsce Kurs EHRA VT ablation poprowadzą najwybitniejsi europejscy kardiolodzy elektrofizjolodzy. Dyrektorami kursu są: prof. Christian de Chillou z Francji oraz prof. Jose Luis Merino z Hiszpanii. W gronie ośmiu moderatorów sesji i wykładowców z Europy, dwóch to lekarze z Polski:  prof. Maciej Sterliński oraz dr n. med. Michał Chudzik.

W kursie EHRA VT ablation weźmie udział około 100 doświadczonych kardiologów elektrofizjologów z całej Europy. Kursanci podczas trzech dni wykładów zapoznają się z aktualną wiedzą, zaleceniami postępowania oraz – co najważniejsze – z najnowszymi zdobyczami technologicznymi z dziedziny ablacji przeznaczyniowej. – Kurs EHRA VT ablation jest unikalną okazją dla lekarzy kardiologów do zapoznania się z najnowszymi metodami inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu i zapobiegania nagłemu zgonowi sercowemu. Bardzo się cieszymy, że wielu naszych Kolegów będzie mogło skorzystać z tej międzynarodowej inicjatywy. Dzięki temu nasi pacjenci będą mogli korzystać ze zdobytych tu przez lekarzy kardiologów nowych umiejętności, co z pewnością zaprocentuje w codziennej praktyce klinicznej. Jest to misja edukacyjna europejskiej asocjacji, która realizuje się również w Polsce – mówi dr n. med. Michał Chudzik, dyrektor dla Europy Środkowo-Wschodniej Komitetu Edukacyjnego Asocjacji Zaburzeń Rytmu Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Brak tagów