Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Brak wiedzy kobiet ciężarnych i karmiących o nawodnieniu wyzwaniem dla położnych

MedicalOnline.pl | 2017-09-28

Co trzecia kobieta ma poczucie, że nie dostała ani nie znalazła informacji o tym, ile i jakie płyny powinna przyjmować w czasie ciąży i podczas karmienia. Przekłada się to na niepokojąco niską świadomość wśród tej grupy kobiet nt. roli odpowiedniego nawodnienia w tym szczególnym okresie. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Mamo, pić!” na zlecenie Kropli Beskidu, położna jest jednym z ważniejszych i najbardziej wiarygodnych źródeł wiedzy o nawodnieniu dla kobiet ciężarnych i karmiących[1]. Czy położne mają przestrzeń, aby w codziennej pracy edukować pacjentki w okresie ciąży i połogu? 

Personel medyczny budzi zaufanie

Badania pokazują, że dla 70% przyszłych i świeżo upieczonych mam, głównym źródłem wiedzy o nawodnieniu jest personel medyczny, w tym najbardziej wiarygodni i bardzo wysoko cenieni – położna i ginekolog1. W odpowiedzi na powierzone zaufanie oraz niską świadomość kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat odpowiedniego nawodnienia, Kropla Beskidu we współpracy z Polskim Towarzystwem Położnych powołała do życia kampanię edukacyjną „Mamo, pić!”. Jej głównym celem jest budowanie wśród przyszłych i obecnych mam świadomości na temat tego, jak istotna jest kwestia odpowiedniego nawodnienia w okresie ciąży i karmienia piersią zarówno dla samej kobiety, jak i jej dziecka.

Położna w naturalny sposób przekazuje swoją wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem i praktyką, co więcej towarzyszy kobiecie od pierwszego etapu ciąży, aż do narodzin dziecka. Obserwując położne w codziennej pracy wiem, że są one niezwykle ważne szczególnie dla tej grupy pacjentek, ponieważ budzą zaufanie nie tylko jako ekspertki - ze względu na swój zawód, ale także jako kobiety-matki które podpowiadają, jak radzić sobie z ciążą i opieką nad dzieckiem, często bazując na swoim własnym doświadczeniu. Wykorzystując zaufanie przyszłych i świeżo upieczonych mam, zaangażowaliśmy aktywne i doświadczone  położne, aby stały się ambasadorkami kampanii „Mamo, pić!”. Będziemy edukować i szerzyć wiedzę na temat nawodnienia wśród grupy kobiet ciężarnych i karmiących na spotkaniach w szpitalach, szkołach rodzenia, przychodniach i podczas wizyt domowych  ̶  wyjaśnia prof. UM, Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych.

Stan wiedzy kobiet ciężarnych i karmiących oczami położnej

Większość położnych w codziennym kontakcie z pacjentkami ma okazję przyjrzeć się ich wiedzy, także dotyczącej odpowiedniego nawodnienia. W ich ocenie świadomość kobiet ciężarnych i karmiących jest niewystarczająca - rzadko zadają one pytania o odpowiednie nawodnienie, a temat większego spożycia płynów przekłada się głównie na ich obawy dotyczące pojawienia się obrzęków[2]. Co więcej, ponad 1/3 badanych nie ma świadomości, że zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry.  Nawet te z grupy kobiet, które mają świadomość wzrostu zapotrzebowania na spożywane płyny, często nie stosują się do tych zaleceń - wypijają mniej niż powinny, średnio 1,7 litra wody dziennie1. Jak przyznają położne, niestety tylko niewielka grupa kobiet ciężarnych i karmiących „wie zdecydowanie”, jakie mogą  być konsekwencje odwodnienia organizmu w tym okresie2.

Gdzie kobiety w ciąży i matki karmiące piersią szukają informacji o nawodnieniu?

Kobiety, które szukają informacji na własną rękę w pierwszej kolejności wybierają Internet, często gubiąc się w gąszczu licznych i sprzecznych informacji.  Choć przyszłe i świeżo upieczone mamy często korzystają z wiedzy pochodzącej z Internetu, nie uznają go wcale za dobre źródło informacji -  tylko 18% z nich uważa je za rzetelne. Korzystają z niego ze względu na szybki dostęp do informacji, natomiast ich największe zaufanie budzi ginekolog (75%), położna (48%) i lekarz rodzinny (37%)1. Ze względu na możliwość częstego kontaktu z położną w tym szczególnym okresie, warto szukać informacji właśnie u niej.

Kontakt z położną – każda pacjentka ma do niego prawo

Część pacjentek narzeka na brak możliwości kontaktu z położną, nie będąc świadomym, że każda kobieta ma prawo do bezpłatnego wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z zasadami oprócz lekarza ginekologa, także położna ma uprawnienia do prowadzenia fizjologicznej ciąży, może monitorować jej przebieg, wykonywać badania położnicze oraz kierować na badania diagnostyczne i konsultacje medyczne. Dobry kontakt z pewnością przyczyni się do utrzymania dobrego samopoczucia i równowagi emocjonalnej oraz poczucia bezpieczeństwa w czasie ciąży i połogu.

 


[1] Badanie „Czy kobiety w ciąży i matki karmiące zdają sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie?” zrealizowane przez Kantar Millward Brown na zlecenie Kropli Beskidu w maju i czerwcu 2017. Badanie przeprowadzone wśród 204 kobiet: ciężarnych (60%) i matek karmiących (40%).

[2] Badanie „Wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących na temat nawodnienia” zrealizowane przez PTPoł na zlecenie Kropli Beskidu w maju 2017 . Badanie przeprowadzone wśród 56 aktywnych zawodowo położnych.

Brak tagów