Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Medycyna w przededniu pandemii otyłości. Stół operacyjny najcięższej wagi Famedu Żywiec

MedicalOnline.pl | 2017-08-31
Medycyna w przededniu pandemii otyłości. Stół operacyjny najcięższej wagi Famedu Żywiec

Medycyna w przededniu pandemii otyłości. Stół operacyjny najcięższej wagi Famedu Żywiec

Żywiec, 30 sierpnia 2017 – Otyłość uważana jest za jedną z pandemii XXI wieku. Dla dotkniętych nią osób pozostaje przyczyną problemów zdrowotnych, a zabiegi otyłych pacjentów są wyzwaniem dla personelu szpitalnego. Placówki medyczne dysponują niewielką liczbą sprzętu dostosowanego do potrzeb chorych na otyłość. W odpowiedzi Famed Żywiec, czołowy europejski producent wyrobów medycznych, wprowadza wszechstronny stół operacyjny Hyperion, o nośności 500 kg, którym można sterować za pomocą gestów operatora.

Niemal połowa Polaków* ma problemy ze zbyt dużą masą ciała. Szacuje się, że na otyłość olbrzymią może cierpieć nawet półtora miliona naszych rodaków. Rosnąca skala choroby powoduje konieczność wdrażania rozwiązań pozwalających dostosować placówki służby zdrowia do wymagań w zakresie opieki nad pacjentami. Obecnie nieczęsto się zdarza, aby blok operacyjny posiadał infrastrukturę wspomagającą przeprowadzanie zabiegów osób otyłych. Według danych Rzecznika Praw Pacjenta** w całym kraju dostępnych jest jedynie kilka stołów operacyjnych o nośności przekraczającej trzysta kilogramów. Zbyt wąskie stoły operacyjne o niewystarczającym udźwigu, brak zabezpieczeń przed upadkiem w trakcie operacji, a także brak rozwiązań dedykowanych do transportu – to główne problemy, z którymi musi borykać się personel szpitalny.

– Zapewnienie sprzętu, który może służyć do leczenia pacjentów dotkniętych otyłością to konieczność, a zarządzający placówkami medycznymi są tego coraz powszechniej świadomi. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam przygotować produkt oferujący rozwiązania odpowiadające na potrzeby branży medycznej w tym obszarze i ułatwiające skuteczne niesienie pomocy chorym – mówi Marek Suczyk, wiceprezes zarządu Famed Żywiec.

Famed, z myślą o wyzwaniach, wobec których staje sektor zdrowia opracował mający uniwersalne zastosowanie, stół operacyjny Hyperion. Posiada on ponadstandardowy udźwig (500 kg), ułatwiający operowanie otyłych pacjentów. Dodatkowo nowy produkt żywieckiej marki oferuje lekarzom szeroki zakres regulacji ułożenia pacjenta. Duży wybór pozycji operowanej osoby umożliwia wykonywanie praktycznie wszystkich zabiegów, z każdej dyscypliny chirurgicznej. Swobodne manewrowanie poszczególnymi segmentami stołu oraz szybka, ale jednocześnie bezpieczna zmiana pozycji pacjenta są możliwe dzięki systemowi sterowania, które odbywa się za pomocą panelu dotykowego lub interpretowanych poprzez specjalny monitor gestów operatora. Ustawienie stołu może zostać zmienione w ciągu kilku sekund. Dla maksymalizacji bezpieczeństwa wprowadzono dwustopniowy proces zmiany pozycji pacjenta w trakcie operacji. Pozwala to uniknąć przypadkowych i niepożądanych naciśnięć przycisków w panelu sprzętu. Dzięki dodatkowym elementom leże stołu może zostać poszerzone, co w połączeniu z zastosowaniem pasów zabezpieczających pozwala w pełni zminimalizować ryzyko upadku pacjenta.

Niewielka wysokość minimalna blatu – jedynie 58,5 cm – umożliwia prowadzenie zabiegów laparoskopii. Stół został przystosowany do operowania pacjentów bariatrycznych. Dzięki niskiemu blatowi lekarz może prowadzić operację siedząc, mniej się przy tym męcząc, co z kolei przekłada się na większą precyzję ruchów oraz pozwala na bardziej ergonomiczny zakres pracy rąk. 40-stopniowy przechył boczny oraz ponad 40-centymetrowy przesuw wzdłużny blatu Hyperiona, dają lekarzom możliwość łatwiejszego dostępu do operowanych narządów. Atutem nowego produktu żywieckiej firmy jest także pełna przezierność dla promieni RTG oraz kompatybilność z wszystkimi rodzajami ramion C mobilnych aparatów rentgenowskich.

– Nowoczesny stół operacyjny musi gwarantować stabilność pozycji operowanego oraz dawać lekarzowi szeroki zakres pozycjonowania i swobodny dostęp do pacjenta. Wdrożone przez nas rozwiązania w zakresie kierowania ustawieniem stołu, umożliwiają płynne, precyzyjne, ale również bezpieczne sterowanie nim, nawet z dużych odległości. To pozwala personelowi medycznemu pracować wydajniej i elastyczniej – komentuje Marek Suczyk.

Żywiecki wytwórca w swojej ofercie ma również szerokie spektrum akcesoriów i dodatków kompatybilnych z Hyperionem, a także produkty dedykowane transportowi pacjentów. Nowy stół oferuje także możliwość zintegrowania go, np. dzięki opracowanemu przez Famed systemowi zarządzania SymbiOT, z pozostałymi elementami wyposażenia sali operacyjnej, jak system regulacji oświetlenia, czy klimatyzacja.

– Środowisko operacyjne tworzy wiele urządzeń, których współfunkcjonowanie pozwala skrócić czas procedur i zwiększyć efektywność pracy lekarzy. Ułatwienie obsługi i zintegrowanie wyposażenia sali operacyjnej powoduje, że efekt synergii, który możemy osiągnąć, jest pełniejszy – dodaje Marek Suczyk.

Marka Famed, której wyroby od lat cieszą się uznaniem w wielu krajach świata, obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Ich doceniana przez lekarzy niezawodność to efekt przywiązywania przez firmę szczególnej wagi do jakości produkcji i licznych testów, którym poddawany jest sprzęt powstający w żywieckim zakładzie. W przypadku stołu operacyjnego Hyperion testy obejmowały m.in. wielokrotne obciążanie sprzętu ciężarami równymi gwarantowanej nośności, dla wszystkich pozycji operacyjnych, do których stół został przygotowany.

Rozwinięta funkcjonalność produktu sprawia, że jest on dedykowany na wymagające rynki. Obok krajowego Hyperion kierowany jest także do Europy Zachodniej, Ameryki Północnej. Na rynkach wschodzących krajów azjatyckich, państw Europy Wschodniej oraz WNP będzie oferowany klientom z segmentu premium. W związku z jubileuszem Famed Żywiec oferuje klientom gwarancję o niespotykanej w branży medycznej, 70-miesięcznej długości. Zostaną nią objęte produkty zakupione w 2017 roku.

– Hyperion, eksponowany przedpremierowo podczas targów w Szanghaju, Dubaju, czy w Dusseldorfie, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem branży. Zapytania o nasz premierowy produkt otrzymujemy praktycznie z całego świata, a wśród odbiorców do których już trafił są szpitale w Chinach, Egipcie, Hong-Kongu oraz oczywiście w Polsce – podsumowuje Marek Suczyk.

Przychody ze sprzedaż stołów operacyjnych stanowią około 60 proc. globalnej struktury przychodów Famedu Żywiec, które w latach 2014-2016 kształtowały się na poziomie 97 mln złotych. Roczna wartość sprzedaży modeli poprzedzających Hyperion to ok. 20 mln złotych.

* „Według Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) z 2014 r., w Polsce osoby z nadwagą i otyłe stanowiły odpowiednio 36,6 proc. i 16,7 proc. populacji osób w wieku 15 lat i więcej, czyli łącznie 53,3 proc. Podobne dane publikuje raport „Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce”. Odsetek osób dotkniętych otyłością stale rośnie - w 1996 r. wynosił 27,7 proc. w 2004 r. wzrósł do poziomu 29,6 proc., aby w połowie bieżącej dekady objąć połowę populacji”

Nadwaga i otyłość w Polsce - Biuro Analiz Sejmowych

http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/E1076D55B37A9603C12580E2002F7655/$file/Infos_227.pdf

„Osoby z nadwagą i otyłością: 49,55%” - dane za drugie półrocze 2015 r.

Raport MillwardBrown „Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce”

https://potrafiszschudnac.pl/media/PotrafiszSchudnac_Raport.pdf

** Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

http://www.bpp.gov.pl/gfx/bpp/userfiles/_public/bip/wystapienia_rzecznika/tabela-otyli-2.10.2015.pdf