Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pionierski zabieg z udziałem MedApp

MedicalOnline.pl | 2017-08-29

W klinice w Otwocku miał miejsce pierwszy na świecie zabieg udrożnienia tętnic płucnych z wykorzystaniem systemu Carna Life Holo firmy MedApp oraz druku cyfrowego 3D.

W środę, 23 sierpnia w Klinice Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, przy współpracy z lekarzami z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego został przeprowadzony pierwszy na świecie zabieg przezskórnej angioplastyki balonowej (BPA) z wykorzystaniem systemu do obrazowania trójwymiarowego Carna Life Holo oraz druku cyfrowego 3D. Pacjentem był 67-letni mężczyzna z ciężkim nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym (CTEPH, ang. - chronic thromboembolic pulmonary hypertension), które utrzymuje się pomimo przebytej w 2011 r. operacji kardiochirurgicznej.

- W lipcu 2013 r. jako pierwsi w Polsce wykonaliśmy zabieg BPA, a jako jedni z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy regularny program leczenia chorych z CTEPH za pomocą tej metody. Użycie systemu Carna Life Holo firmy MedApp oraz druku cyfrowego 3D pozwoli uczynić zabieg BPA bardziej efektywnym, tzn. skróci się czas jego trwania – mówi dr n. med. Szymon Darocha z otwockiej kliniki.

Zabieg BPA jest bardzo skomplikowany, ponieważ anatomia tętnic płucnych jest złożona, a obecne w nich zmiany zakrzepowo-zatorowe dodatkowo utrudniają nawigację i podejście specjalistyczną aparaturą w okolice skrzeplin. Przeprowadzenie zabiegu utrudnia dodatkowo wysokie ciśnienie w tętnicy płucnej oraz przewlekła niewydolność nerek, na którą cierpi pacjent. W takiej sytuacji ilość środka cieniującego (kontrastu), który stosuje się do obrazowania zmian w naczyniach płucnych musi być ograniczona. Dzięki wykorzystaniu systemu Carna Life Holo lekarz przeprowadzający zabieg będzie mógł widzieć trójwymiarowy obraz narządów pacjenta, a dodatkowym wsparciem będzie ich wydrukowanie w 3D.

CTEPH jest rzadką chorobą, będącą następstwem przebytej zatorowości płucnej. Jej główne objawy to postępująca duszność, bóle w klatce piersiowej czy obrzęki kończyn dolnych. Jeżeli nie podejmie się działań terapeutycznych, to rokowanie w tej chorobie jest złe - prawie połowa pacjentów nie przeżywa okresu pięciu lat.

- MedApp powstał po to, żeby wspierać ratowanie ludzkiego życia. Cieszymy się, że nasze rozwiązania znajdują zastosowanie w leczeniu tak skomplikowanych chorób, jak CTEPH. Wirtualna rzeczywistość ma przed sobą nieograniczone możliwości, a to co niedawna było w sferze fantazji staje się rzeczywistością - komentuje Mateusz Kierepka, prezes MedApp.

Brak tagów