Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitalna klamka zapadła

ZARYS International Group | 2017-04-04
Szpitalna klamka zapadła

Klamka zapadła. Sieć szpitali stała się faktem. Jeszcze tylko poznamy więcej szczegółów i można zaczynać. Jedni się cieszą, bo mają zapewnione miejsce w klubie dla wybranych. Inni mniej, bo może być różnie z dalszym funkcjonowaniem ich placówek. Często podnoszonym tematem są finanse szpitali sieciowych. Według założeń podstawą finansowania gwarantowanego na 4 lata ma być roczny ryczałt, liczony na podstawie wykonań z 2015 roku.

Początkowo pomysł sieci był dobrze odebrany przez zarządzających placówkami. Jednak po głębszej analizie okazuje się, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Na przykład nikt nie uwzględnił, że płace minimalne i stawki godzinowe obowiązujące w roku powstania sieci szpitali będą znacznie wyższe niż w roku 2015. A trzeba wiedzieć, że podwyżki te objęły praktycznie wszystkich zatrudnionych w szpitalach przy usługach zewnętrznych (sprzątanie, żywienie, ochrona).

Innym problemem jest wycena procedur medycznych. Owszem, szpital otrzyma do wykonania procedury według ilości z 2015 roku, ale już wyceny z dnia wejścia ustawy w życie. I tutaj czeka wszystkich niespodzianka, ponieważ wyceny wielu procedur obniżono. Mówi się o obniżeniu kolejnych, a niektóre, szczególnie te lepiej wyceniane, mają zostać usługami pozasieciowymi.

Oprócz tego wszystkiego dyrektorzy szpitali mają jeszcze jeden poważny problem - płace. Coraz mocniej zauważalny staje się proceder walki o wykwalifikowany personel medyczny. Niestety dyrektor szpitala niewiele może zaoferować lekarzowi czy pielęgniarce, gdy dojdzie do licytacji. Wielu pracowników odchodzi tam, gdzie otrzyma większe zarobki, np. do POZ-etów. Albo wyjeżdżają za granicę. Co tym bardziej boli, że dotyczy szczególnie ludzi młodych, wykształconych i perspektywicznych.

Wszystkie te kłopoty wynikają z jednego – braku wystarczających środków przeznaczonych na leczenie. Dlatego rządzący wcześniej czy późnie staną przed wyzwaniem, i będą musieli podjąć trudną decyzję o zwiększeniu finansowania służby zdrowia. Przesuwanie, przekładanie z miejsca na miejsce już niczego nie zmieni. Nawet najlepszy i najbardziej kreatywny dyrektor szpitala nie poradzi sobie z syndromem zbyt krótkiej kołdry.

Marek Stebnicki

Prezes Zarządu, ZARYS International Group


Brak tagów