Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe podejście do obróbki termoplastyków w radioterapii

ZARYS International Group | 2017-02-01
Nowe podejście do obróbki termoplastyków w radioterapii

Obecnie leczenie nowotworów głowy i szyi metodą radioterapii, wiąże się z koniecznością unieruchomienia tej części ciała pacjenta, przy użyciu perforowanego arkusza termoplastycznego potocznie zwanego maską termoplastyczną. Żeby można było uformować maskę odzwierciedlającą anatomiczny kształt głowy pacjenta, konieczne jest rozgrzanie termoplastyku nadając mu wymagalną plastyczność. Wiąże się to nierozerwalnie z koniecznością zastosowania tzw. łaźni wodnej. Jest to urządzenie wyposażone w termostat z możliwością ustawienia żądanej temperatury, wypełnione wodą, do którego wkłada się maskę termoplastyczną. Po paru minutach pod wpływem ciepłej wody termoplastyk nabiera właściwości umożliwiających uformowanie maski dostosowanej indywidualnie do danego pacjenta. Po kolejnych parunastu minutach, maska zastyga, stając się sztywnym odlewem kształtu głowy pacjenta. Następnie zostaje użyta do przygotowania planu leczenia i wykorzystana w procesie naświetlania pacjenta.

Do chwili obecnej łaźnie wodne były jedynym sposobem na uformowanie maski termoplastycznej poprzez kąpiel w gorącej wodzie. Niestety, użycie wody w tym przypadku wzbudza wiele kontrowersji i niesie ryzyko zakażeń. Związane jest to z dyskomfortem pacjenta ze względu na wyższą odczuwalną temperaturę maski, wody pozostającej na skórze, włosach czy ustach pacjenta, po ten najważniejszy czynnik przysparzający najwięcej obaw, a wynikający z ryzyka zakażeń, jakie niesie ze sobą rozgrzewanie masek w tej samej wodzie dla wielu pacjentów.

Ryzyko związane z zakażeniami w związku z używaniem łaźni wodnej zostało uznane w niektórych krajach za na tyle poważne, że zdecydowano o zaprzestaniu używania łaźni wodnych przy formowaniu masek termoplastycznych. Wyniki badań jakie przeprowadzono w związku z rozwojem drobnoustrojów znalezionych w łaźniach wodnych zostały opublikowane w magazynie „Radiation Therapist” (Vol. 23, Nr. 2) i nie pozostawiają żadnych wątpliwości – stanowią one duże ryzyko zakaźne, w związku z czym konieczne jest ich zastąpienie lepszym i nieporównywalnie bezpieczniejszym rozwiązaniem, jakim jest piecyk konwekcyjny. Urządzenie tego typu wykorzystuje obieg gorącego powietrza, przez co eliminuje konieczność używania wody do formowania masek termoplastycznych. Wpływa to znacząco nie tylko na podniesienie poziomu bezpieczeństwa związanego z wyeliminowaniem podstawowego źródła zakażeń, jakim jest nie zmieniana woda, ale również na komfort pacjenta.

Poza oczywistymi zaletami takiego rozwiązania, jest również wiele korzyści czysto technicznych dla specjalistów w placówkach leczniczych - techników radioterapii - formujących maski termoplastyczne związanych z zastosowaniem pieca. Jednym z nich jest brak konieczności używania skomplikowanego i drogiego sprzętu elektronicznego w sąsiedztwie przyłącza wody i pary, a kolejnym brak konieczności ciągłego wycierania ociekających masek z nadmiaru wody. Ta potrzeba usunięcia ryzyka zakażeń szpitalnych w wyniku wyeliminowania wody z całego procesu przygotowania i formowania maski stała się impulsem do wdrożenia tego urządzenia przez szpitale jako standardu np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie problem ten był często powodem poważnych roszczeń prawnych i finansowych w stosunku to administracji szpitali w wyniku zakażeń i problemów zdrowotnych pacjentów.

 

Robert Żywczyk

Dyrektor ds. Rozwoju w ZARYS International Group

Ekspert w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań na rynku wyrobów medycznych


Brak tagów