Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Centralna sterylizatornia – jak ją zorganizować?

MedicalOnline.pl | 2017-02-01

Organizacja centralnej sterylizatorni wewnątrz placówki pozwala na stały nadzór nad procesami mycia, dekontaminacji i jałowienia materiałów oraz ułatwia ich obieg. Jednak funkcjonowanie CS wymaga przestrzegania wielu obostrzeń prawnych i wymogów higienicznych, a same procesy sterylizacji są skomplikowane i wymagają ciągłej kontroli jakości. Dlatego warto wspomóc je systemem informatycznym, który pozwoli nie tylko na rejestrację i dokumentację pracy urządzeń na poszczególnych ich etapach, ale przede wszystkim – na sprawdzenie efektywności dekontaminacji i wysokiej jakości procesów sterylizacji.

Wymogi prawne dla centralnej sterylizatorni

Podstawowym wymogiem – regulowanym prawnie – jest taka organizacja CS, która zapewnia jednokierunkowy przepływ personelu i materiałów od strefy określanej jako „brudna”, przez strefę „czystą”, a następnie – „sterylną”.

W brudnej strefie przyjmuje się wszystkie materiały do sterylizacji, gdzie dokładnie są myte, sortowane i poddawane wstępnej dezynfekcji. Ta strefa obejmuje pomieszczenia do przyjmowania brudnych materiałów, do ich mycia i dezynfekcji oraz pomieszczenia pomocnicze (np. magazyn środków myjąco-dezynfekujących). Strefa brudna CS wymaga różnorodnego sprzętu i wyposażenia w myjnie ultradźwiękowe, przelotowe myjnie-dezynfektory, stanowiska do mycia ręcznego, stoły do segregacji materiałów itd.

Sprawdź ofertę sprzętu do sterylizacji >>

Kolejnym etapem jest strefa czysta, w której materiały są pakietowane oraz ładowane do sterylizatorów (parowych lub plazmowych). Należy wygospodarować tu miejsce na stanowiska do przygotowania bielizny i pakietów, na sale ze sterylizatorami oraz na magazyn dla materiałów jednorazowych wymagających sterylizacji. Na wyposażenie tej części CS składają się: sterylizatory (parowe, gazowe), stoły (do pakowania materiałów), czujniki stężenia etylenu (przy sterylizatorach gazowych), wózki załadowcze itd.

Na końcu swojej wędrówki po centralnej sterylizatorni, materiały trafiają do strefy sterylnej, gdzie są wyładowywane ze sterylizatorów, wydzielane od razu do odpowiednich jednostek szpitalnych lub magazynowane. Ten obszar CS wymaga miejsca na: wyładunek jałowego materiału i jego ekspedycję, magazyn materiałów sterylnych oraz miejsce do składowania opakowań zwrotnych. Na wyposażenie strefy sterylnej składają się m.in.: wózki wyładowcze ze sterylizatorów czy regały do przechowywania. Wymagane jest także, aby przejście między tymi trzema strefami odbywało się przez śluzy umywalkowo-fartuchowe ze składzikami porządkowymi.

Sprawdź ofertę sprzętu do sterylizacji >>