Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Zamienione dzieci czekają na odszkodowania

Gazeta Wyborcza | 2009-01-14

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, ponad dwóch milionów złotych odszkodowania domagają się dwie rodziny, których dzieci zamienione zostały w warszawskim szpitalu. Precedensowy proces zakończy się najpewniej w marcu.

Edyta i Kasia, bliźniaczki jednojajowe, wychowywały się w różnych rodzinach, bo ktoś - nie ustalono, czy był to lekarz, siostra oddziałowa, czy ktoś inny - zamienił Edytę z Niną. Stało się to w szpitalu przy ul. Niekłańskiej w Warszawie w styczniu 1984 r. Wszystkie dziewczynki leczono tam kilka tygodni po urodzeniu.

Bliźniaczki - Edyta z Kasią - poznały się dopiero w 2000 r., gdy znajomi zaczęli zaczepiać je, już nastolatki, myląc na ulicy.

W 2002 r. trzy dziewczynki i ich rodzice, w sumie siedem osób, wystąpili do sądu o zadośćuczynienie za psychiczne skutki szpitalnej pomyłki. Najpierw domagali się po 100 tys. zł na osobę. W trakcie siedmioletniego procesu stawka wzrosła - dziś żądają po 300 tys. zł (w sumie 2,1 mln zł plus odsetki).

Pozwani to Ministerstwo Zdrowia, wojewoda, jako założyciel szpitala, gdzie doszło do zamiany, oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny, który szpitalem kierował. Wszyscy żądają oddalenia pozwu. Nie chcą płacić.

Brak tagów