Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Co przyniosły tegoroczne Łódzkie Międzynarodowe Targi Rehabilitacji?

MedicalOnline.pl | 2016-10-06
Co przyniosły tegoroczne Łódzkie Międzynarodowe Targi Rehabilitacji?

Tradycyjny sprzęt rehabilitacyjny często kojarzony jest z mało intuicyjnymi, ciężkimi w obsłudze produktami. Tegoroczne Targi Rehabilitacyjne w Łodzi pokazały jak proste i jednocześnie innowacyjne rozwiązania mogą pomóc pacjentom w leczeniu pourazowym.

Ponad 200 wystawców z 7 państw zaprezentowało zaskakujące, przemyślane a niekiedy i kosmiczne rozwiązania z tej dziedziny. Znaczna część produktów pokazywanych w Łodzi dowodzi, że rehabilitacja nie musi wcale wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami, rutynowymi ćwiczeniami czy wysokimi kosztami użytkowania. Coraz więcej producentów sprzętu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Świadczy o tym możliwość korzystania ze sprzętu przez określony czas, bez konieczności jego zakupu.

Kolejnym silnym trendem jest wyposażanie urządzeń w aplikacje. Ich zadaniem jest dodatkowe zwiększenie skuteczności rehabilitacji i ułatwienie pacjentowi osiągnięcie zamierzonego celu. Aplikacja taka najczęściej buduje bazę danych o treningach i pokazuje czynione postępy bądź umożliwia ich monitorowanie w oparciu o testy diagnostyczne i przejrzyste raporty. Działa więc także jak motywator. Te bardziej zaawansowane rozwiązania pomagają również przełamać rutynę codziennych i powtarzalnych ćwiczeń - a to za sprawą sprytnie zaprojektowanych gier.

Naszą uwagę zwróciły szczególnie produkty wykorzystujące nowatorskie rozwiązania jak przeznaczona dla pacjentów ortopedycznych i neurologicznych Bieżnia Antygrawitacyjna Alter-G. Pomaga ona ulżyć pacjentowi w procesie rehabilitacji poprzez odciążenie masy jego ciała nawet o 80%. Z terapeutycznego punktu widzenia to niemalże kosmiczna rewolucja.

Andago to ponoć najnowocześniejsze na świecie rozwiązanie w dziedzinie rehabilitacji neurologicznej pacjentów z dysfunkcją chodu. Jest pomostem pomiędzy treningiem wolnym na bieżni a chodem swobodnym po twardym podłożu. Pacjent ćwiczy nie angażując rąk i może w pełni skoncentrować się na chodzie. To system kontroluje jego bezpieczeństwo w trakcie sesji terapeutycznej. Dzięki intuicyjnemu systemowi śledzenia ruchu pacjenta, zarówno ćwiczący, jak i terapeuta nie muszą martwić się upadkiem czy innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Andago eliminuje je niemal całkowicie.

Testowałyśmy również Spacecurl 3D. To system umożliwiający aktywne poruszanie się z różną prędkością oraz we wszystkich płaszczyznach w przestrzeni. Urządzenie napędzane jest mięśniami pacjenta, który musi przeciwstawić się siłom grawitacji. Świetnie sprawdza się ono przy rehabilitacji takich zaburzeń i schorzeń jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Raphael to nowoczesne urządzenie przeznaczone dla pacjentów z dysfunkcjami kończyny górnej po urazach ortopedycznych i w schorzeniach neurologicznych. Interaktywny system terapii wykorzystuje zdolność mózgu do neuroplastyczności. Trening zadaniowy w oparciu o mechanizm biofeedbacku stymuluje układ nerwowy skutecznie przywracając funkcji ręki.

Na koniec kilka słów o zaprezentowanych przez EGZOTech produktach, których nie mogło oczywiście zabraknąć na Targach, czyli robota Luna EMG i Stella BIO.

Luna EMG to zaawansowane, wielofunkcyjne urządzenie do rehabilitacji osób cierpiących na schorzenia nerwowo-mięśniowe.  Jako pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny wykorzystuje elektromiografię (EMG). Dzięki temu pozwala aktywnie ćwiczyć osobom nawet z zaawansowanym zanikiem mięśni.

Natomiast debiutująca na rynku Stella BIO jest urządzeniem do elektrodiagnostyki i treningu elektromiograficznego (biofeedback EMG). Przez swoje niewielkie wymiary może być z łatwością użytkowana również poza ośrodkami rehabilitacyjnymi. Potrzebuje jedynie urządzenia mobilnego (laptop, tablet, smatfon), który będzie monitorował postępy rehabilitacji. Stella Bio przeznaczona jest dla pacjentów ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi takimi jak np. rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, udary oraz dystrofie mięśniowe. To jednocześnie bardzo poręczne urządzenie - jego niewielkie gabaryty sprawiają, że można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i ćwiczyć dowolnym miejscu. Nie trzeba dodawać, jak bardzo przyspiesza oraz ułatwia to rehabilitację.

 

Autorki:

Jadwiga Husarska – Sobina – CEO w Husarska Design Studio

Magdalena Paleczna – projektantka produktu w Husarska Design Studio

Klaudia Kasprzak – projektantka produktu w Husarska Design Studio

Brak tagów