Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pierwsze zabiegi brachyterapii prostaty w Centrum Radioterapii Amethyst

MedicalOnline.pl | 2016-09-19

W Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie wykonano dwa pierwsze zabiegi brachyterapii raka prostaty. To nowatorskie zastosowanie napromieniania pozwala chorym uniknąć operacji i daje im dużą szansę na wyleczenie.

W skali globalnej rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem. Szacuje się że rocznie jest diagnozowany u 899 tys. mężczyzn na świecie, a liczba zgonów sięga 258 tys. przypadków. W Polsce rak prostaty stanowi 15 proc. zachorowań na nowotwory u mężczyzn. W całym kraju w 2013 roku odnotowano ponad 12 tys. przypadków zachorowań (dane z Krajowego Rejestru Nowotworów). W ostatnich trzech dekadach liczba zachorowań wzrosła pięciokrotnie.

6 września 2016 roku w Centrum Radioterapii Amethyst został przeprowadzony pierwszy zabieg brachyterapii prostaty. Brachyterapia w przypadku raka prostaty polega na czasowym umieszczenie pierwiastka promieniotwórczego w obrębie tego narządu. Precyzja zabiegu jest tu wyjątkowo ważna, pozwala na ochronę narządów krytycznych dla funkcjonowania organizmu  - cewki moczowej, pęcherza moczowego i odbytnicy. Dzięki precyzyjnemu umieszczeniu źródła promieniotwórczego bezpośrednio w okolicy guza (lub nawet w jego wnętrzu) możliwe jest znaczne zwiększenie dawki przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia zdrowych organów na napromienienie.

Zabieg brachyterapii odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (znieczulenie od pasa w dół), ponieważ wymaga wkłucia kilkunastu igieł bezpośrednio w prostatę. Dzięki igłom źródło napromieniania dostaje się bezpośrednio do obszaru nowotworowego guza. Cały proces prowadzony jest pod stałym monitoringiem doodbytniczego USG, a pacjent dzięki specjalnemu ułożeniu jest bezpiecznie unieruchomiony. Cały zabieg trwa około dwóch godzin, ale samo napromienianie zajmuje kilkanaście minut. Pacjent jest przyjmowany na oddział radioterapii jeden dzień przed zabiegiem i dzień po zabiegu wypisywany jest do domu. Cała procedura zajmuje trzy dni.

Pierwszy pacjent poddany brachyterapii prostaty w Centrum Radioterapii Amethyst miał 65 lat. Zabieg był przeprowadzony w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Pacjentowi zaaplikowano jedną frakcję napromieniania. Brachyterapia w jego przypadku zostanie uzupełniona teleradioterapią z wykorzystaniem technik łukowych.

- Pierwszy zabieg brachyterapii w naszym Centrum został wykonany 5  czerwca 2014 roku – mówi Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst. - Od tego czasu metoda była z powodzeniem stosowana w przypadku nowotworów narządów rodnych, piersi, skóry, głowy i szyi oraz oskrzeli. Brachyterapia prostaty wymagała od nas inwestycji w dodatkowy sprzęt, specjalistyczne USG i oprogramowanie komputerowe, ale jestem przekonany, że to ważna i dobra decyzja. Przez wiele medycznych autorytetów brachyterapia oceniana jest jako jedna z najskuteczniejszych metod walki z rakiem prostaty. Teraz pacjenci  z Małopolski mają do niej lepszy dostęp.