Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Finansowanie sprzętu medycznego dla lekarzy.

MedicalOnline.pl | 2016-07-21

Leasing sprzętu medycznego dostępny jest na rynku już od lat. Jednak nie jest to jedyny instrument finansowy, jeśli chodzi o wspieranie lekarzy, ponieważ istnieje jeszcze możliwość finansowania sprzętu medycznego za pomocą kredytu czy pożyczki. Wiele banków i firm leasingowych ma specjalne oferty, które są przeznaczone stricte dla lekarzy specjalistów, którzy potrzebują zaopatrzenia w nowoczesne urządzenia. Skąd więc brać pieniądze na profesjonalne usługi i wymianę zużytej aparatury?

Finansowanie sprzętu medycznego dla lekarzy - gdzie szukać pomocy?

Oferty finansowania sprzętu medycznego są tworzone specjalnie z myślą o potrzebach podmiotów związanych z opieką zdrowotną i rehabilitacją, gdzie nie sposób obejść się bez najnowszej technologii. Rynek medyczny może skorzystać obecnie z wielu form finansowania, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i specyfikę. Finansowanie środków trwałych dla sektora medycznego stale poszerza się o nowe i przystępne oferty, które pozwalają na zakup specjalistycznego sprzętu typu tomografy, ultrasonografy, aparaty rentgenowskie czy unity dentystyczne. Obecnie bardzo popularną formą finansowania jest leasing sprzętu medycznego dla lekarzy najróżniejszych specjalizacji, ponieważ nie wymaga on dokumentów finansowych, a decyzja o jego przyznaniu jest natychmiastowa. Istnieje także opcja wzięcia pożyczki na zakup sprzętu medycznego, która opłaca się lekarzom, którzy nie są płatnikami podatku VAT. Inną alternatywą jest jeszcze najem dedykowany lekarzom i przedsiębiorcom, którzy dokonują częstej wymiany urządzeń medycznych.

Leasing sprzętu medycznego

Z leasingu mogą jak najbardziej skorzystać nie tylko duże sieci medyczne, ale również przychodnie rodzinne i osoby trudniące się praktykami prywatnymi oraz kontraktowi lekarze. Leasing nie ogranicza się w tym przypadku tylko do sprzętu medycznego, ale również oferta dotyczy sprzętu diagnostycznego, kosmetycznego, stomatologicznego czy dentystycznego. Najróżniejsze laboratoria oraz kliniki weterynaryjne również mogą wyposażać swoje pomieszczenia w najróżniejszy sprzęt medyczny za pomocą leasingu.
Najwięcej skorzystają na leasingu lekarze, którzy mogą sobie pozwolić na odliczenie podatku VAT lub ich celem jest osiągniecie wyższej tarczy podatkowej. Poza tym leasing jest stosunkowo łatwo dostać, wręcz od ręki bez konieczności długotrwałego czekania na pozytywną decyzję. Firmy leasingowe opierają się na przepływie środków pieniężnych potencjalnego leasingobiorcy. Jak wiadomo, lekarze mają stabilne i pewne przychody, a więc są wiarygodni dla leasingodawcy. Co więcej opłaty leasingowe pojawiają się tylko w formie bieżących kosztów operacyjnych i leasingobiorca może korzystać z amortyzacji oraz wielu innych podatkowych korzyści. Leasing medyczny nie uwzględnia jednak realizacji prac budowlanych ani też informatyzacji danej placówki. Dostępny jest leasing operacyjny oraz finansowy, które różnią się sposobem i wysokością płatności podatku VAT.

Kredyt i pożyczka jako forma finansowania sprzętu medycznego

Z kolei pożyczka jest dobrą opcją dla lekarzy, którzy chcą skorzystać z finansowania pełnej wartości brutto kupowanego sprzętu medycznego. Kredyt jest bowiem neutralny podatkowo. Jest to rozwiązane godne polecenia tym, którzy nie są płatnikami podatku VAT. Minusem jest to, że wiąże się ona z wyższymi kosztami, niż w przypadku kredytu.

Mamy obecnie też dostępny kredyt inwestycyjny, odnawialny czy też w bieżącym rachunku. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z marżą za uruchomienie dostępu do środków oraz odsetkami, których wysokość jest zazwyczaj ustalana indywidualnie. Kredyt w banku wiąże się także z koniecznością przejścia wielu formalności oraz wykazaniem swojej wiarygodności. Niektóre z nich pobierają nawet kaucje, których wysokość sięga 2-3 miesięcznych rat kredytu. Banki również się zabezpieczają, do czego potrzeba poręczenia organu założycielskiego lub cesji środków mających kontrakt z NFZ. Kredyt zwykle jest przyznawany na rok, chociaż można ubiegać się o jego przedłużenie. Niektóre kredyty wiążą się z ustanowieniem hipoteki na nieruchomość czy też z zastawem na sprzęt medyczny.

Osoby mające nadal kłopot z wyborem metody finansowania, mogą zasięgnąć porady profesjonalnego doradcy finansowego. Sprawdzi się tutaj firma CLS (www.cls.pl), która posiada doświadczoną załogę fachowców. Zajmą się oni wszelkimi formalnościami związanymi z procesem finansowania, co znacznie ułatwia sprawę.

Tagi: Leasing