Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowy sprzęt do gabinetu lekarskiego? Leasing, kredyt, pożyczka? Co wybrać?

MedicalOnline.pl | 2016-06-13

Jeszcze kilkanaście lat temu samo prowadzenie praktyki lekarskiej w jakimkolwiek mieście pozwalało na utrzymanie się – niezależnie od specjalizacji lekarskiej pacjenci, zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie, zawsze ustawiali się w długich kolejkach i kalendarz przyjęć wypełniony był na kilka tygodni do przodu. Dzisiaj nie jest to wystarczające, a konieczne jest zadbanie między innymi o samo wyposażenie gabinetu. Dlaczego jest to takie ważne i w jaki sposób możemy sfinansować niemały wydatek? Leasing, kredyt czy pożyczka?

Zdobywamy zaufanie pacjentów!

Na rynku usług medycznych można zdobyć zaufanie pacjentów jedynie przez świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie – jeżeli stawiane przez nas diagnozy czy też stosowane terapie nie przynoszą odpowiednich rezultatów, to możemy zapomnieć o ustawianiu się kolejek pacjentów. Jednocześnie pacjenci starają się wybierać miejsca przyjazne im – o odpowiedniej przestronności, czystości czy też wyposażeniu.

W naszym społeczeństwie głęboko zakorzeniony jest pogląd, że im nowszy sprzęt, tym będzie on łatwiejszy w użyciu i będzie pomagał diagnozować i leczyć coraz cięższe przypadki. Trudno odmówić tym twierdzeniom prawdy, gdyż bez odpowiedniego zaplecza technicznego i przyrządów, czy nawet wyposażenia biurowego, ciężko prowadzić profesjonalny gabinet lekarski.

Sprzęt lekarski kosztuje!

Wbrew pozorom nawet po kilkuletniej praktyce lekarskiej ciężko odłożyć wystarczającą sumę na wymianę całego sprzętu w gabinecie lekarskim – nawet najprostsze urządzenia do diagnostyki potrafią kosztować po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z pomocą może nam tutaj przyjść zewnętrzne finansowanie w postaci leasingu, kredytów i pożyczek. Które rozwiązanie jest jednak lepsze?

Rozważania na temat zewnętrznego finansowania należy zacząć od tego, że w pojęciu potocznym kredyt i pożyczka to to samo. Na gruncie prawa obowiązującego w Polsce są to dwie różnorodne instytucje, które co prawda w swoim celu mają za zadanie wsparcie określoną kwotą, jednak obwarowane są odmiennymi obostrzeniami.

Pożyczka – duża doza zaufania?

Pożyczka jest typową instytucją prawa cywilnego – jeżeli jej wartość przekracza 500,-zł to powinna być ona stwierdzona pisemnie. Jednocześnie warto zwrócić szczególna uwagę na to, że pożyczek może udzielać niemal każdy, czy to osoba fizyczna, czy też podmiot profesjonalny i niemal dowolnie kształtować jej warunki. Decydując się na finansowanie nowego sprzętu lekarskiego w formie pożyczki należy zwrócić szczególna uwagę za zapisy umowne będące podstawą całej transakcji.

Kredyt – warunki trudniejsze do spełnienia?

Kredyt najogólniej ujmując jest pewnego rodzaju pożyczką udzielaną przez banki podlegające nadzorowi finansowemu. Jednocześnie wszystkie oferty kredytów bankowych muszą spełniać rygorystyczne normy polskiego prawa i muszą mieścić się w pewnych granicach wyznaczonych przez ustawodawcę minimalizujących ryzyko jego zaciągania. Z drugiej strony nie jest to metoda finansowania dostępna dla każdego – konieczne jest wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej, jak i często posiadanie wkładu własnego na daną inwestycję.

Leasing – korzystne rozwiązanie?

Kolejną z możliwości finansowania nowego sprzętu do gabinetu lekarskiego jest leasing. Co prawda większości z nas leasing kojarzy się głównie z samochodami, to jednak na rynku znajdziemy wiele firm wyspecjalizowanych również w leasingu sprzętu medycznego (w tym kompleksowego wyposażenia gabinetów lekarskich). Leasing polega na przekazaniu przez leasingodawcę leasingobiorcy danych rzecz z prawem do korzystania z niej w zamian za określone, najczęściej miesięczne, raty. Po upływie okresu określonego umową leasingu najczęściej mamy możliwość wykupu leasingowanych przedmiotów za symboliczną cenę.

Gdzie szukać porad i pomocy? Firma CLS.

Jeżeli nie do końca jesteśmy zorientowani w różnorodności sposobów finansowania zakupu nowego wyposażenia naszego gabinetu lekarskiego, to z pewnością warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko wskażą nam najkorzystniejszą opcję w naszym przypadku, ale również odpowiedzą na wszystkie pytania związane z finansowaniem zewnętrznym. Jedną z najlepszych opinii w tej branży cieszą się doradcy z firmy www.cls.pl.

Tagi: CLS