Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Leasing w medycynie

MedicalOnline.pl | 2016-04-04

Zakup sprzętu medycznego, to dla wielu szpitali, placówek zdrowia i prywatnych gabinetów, inwestycja znacznie przekraczająca możliwości finansowe dyrektorów i właścicieli. Jednak, odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt medyczny stanowi niezbędny aspekt możliwości praktykowania medycyny. Z pomocą przychodzi leasing, który w wielu przypadkach jest jedyną możliwością właściwego wyposażenia gabinetu lekarskiego.

Czym jest leasing?

Leasing stanowi rodzaj transakcji opartej na swego rodzaju dzierżawie, czy inaczej mówiąc - wynajęciu. Opiera się na zasadzie umowy cywilnoprawnej zawartej między dwiema stronami - leasingodawcą, czyli stroną, która zobowiązuje się do udzielenia pewnej korzyści, oraz leasingobiorcą, stroną która przyjmuje pewną korzyść, zobowiązując się w zamian do spłacania miesięcznej raty leasingowej, o, z góry określonej kwocie. Jest to zatem transakcja, którą można przyrównać do wypożyczenia pewnego dobra, w tym przypadku sprzętu medycznego w celach uzyskania korzyści finansowych.

Rynek leasingu sprzętu medycznego

Analizując charakter sektora zajmującego się leasingiem sprzętu medycznego, należy zaznaczyć jego najważniejszą cechę, jaką jest bardzo silna koncentracja, przejawiająca się ograniczeniem możliwości wyboru leasingodawcy. Rynek leasingu sprzętu medycznego, jest praktycznie opanowany przez trzy wielkie przedsiębiorstwa, które generują aż 60% całego dochodu w tym sektorze. Mała konkurencja panująca na rynku, w znaczącym stopniu obniża możliwości negocjacyjne dyrektorów szpitali i właścicieli prywatnych placówek zdrowia, pozbawiając szansy na uzyskanie bardziej dogodnych i sprzyjających warunków zaciągnięcia leasingu, co dotyczy głównie wysokości spłacanych rat, stanowiących wynagrodzenie dla leasingodawcy za wydzierżawiony sprzęt. Największym potentatem rynku jest firma Siemens Finance, posiadająca czterdzieści procent udziałów. W zdecydowanej większości przypadków, po leasing sięgają właściciele prywatnych gabinetów lekarskich. Wynika to, głównie z dużej konkurencyjności i związanej z tym konieczności ciągłego ulepszania swojego wyposażenia, tak, by przyciągnąć pacjentów.

Jak wygląda leasing sprzętu medycznego?

W leasing można zaciągnąć zarówno sprzęt nowy, jak i używany. Może się on również różnicować długością trwania i idącą za tym wysokością raty. Zdecydowanie częściej, leasing sprzętu medycznego dotyczy nowych urządzeń i zaciągany jest najczęściej na okres od kilkunastu miesięcy, do czterech lat.

Leasing sprzętu medycznego może przybrać dwojaką postać. Pierwszym rodzajem jest leasing operacyjny, który polega na wspomnianym już wydzierżawieniu sprzętu na pewien okres, w zamian za płacenie miesięcznych rat za jego użytkowanie. Drugim rodzajem jest leasing finansowy, który wiąże się z wykupem leasingowanego sprzętu wraz ze spłatą ostatniej raty. Inaczej mówiąc, leasingobiorca po opłaceniu wszystkich rat staje się nowym właścicielem sprzętu. Tego typu leasing przypomina formę kredytu.

Większość leasingobiorców sprzętu medycznego, decyduje się na wariant finansowy, który skutkuje poszerzeniem swojego majątku i tytułu własności, a dzięki temu stwarza możliwość rozliczenia w kosztach amortyzacji i odsetek.

Fachowe doradztwo finansowe

Nie zawsze jednak, jedna opcja będzie najbardziej korzystna. Wszystko uzależnione jest od wielkości firmy, bilansu finansowego i aktualnego zapotrzebowania. Zanim, zdecydujemy się na wybór odpowiedniej metody, warto skonsultować się z fachowym doradcą finansowym, który dokona szczegółowej analizy sytuacji firmy i pomoże wybrać odpowiednią formę zaciąganego leasingu. Taką pomoc oferuje firma CLS. Dzięki, ponad czternastoletniemu doświadczeniu, podczas, którego firma zawarła 25 tysięcy transakcji, przedsiębiorstwo CLS wypracowało wyjątkowo silną pozycję na rynku, która umożliwia negocjowanie naprawdę atrakcyjnych warunków zawieranych umów. Co, jest niezwykle korzystne wobec wspomnianych trudnych warunków samodzielnych negocjacji, związanych z małą konkurencyjnością rynku leasingu sprzętu medycznego. Doradca handlowy firmy CLS przejmie na siebie wszelkie formalności związane z procesem finansowania, zapewniając bezpieczeństwo i stabilność zawieranej transakcji.

http://www.cls.pl/

Tagi: leasing