Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Endoskopista z kliniki w Tokio w brzezińskim szpitalu

MedicalOnline.pl | 2016-03-14
Endoskopista z kliniki w Tokio w brzezińskim szpitalu

Od lewej dr Michał Spychalski, dr Makoto Nishimura, Anna Janicka, wiceprezes Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Szpital Specjalistyczny Brzeziny odwiedził doktor Makoto Nishimura, szef oddziału endoskopii przewodu pokarmowego w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology. Wizyta japońskiego specjalisty może zapoczątkować współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach.

Szpital w Brzezinach w ciągu roku stał jednym z trzech w Polsce, w których – obok ośrodków w Szczecinie i Warszawie – wykonuje się prawie wszystkie operacje endoskopowego usunięcia nowotworów z jelita grubego czy żołądka. W ubiegłym roku w Brzezinach wykonano ok. 70 takich zabiegów, w Polsce ok. 200.

Ośrodkiem Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w brzezińskim szpitalu kieruje doktor Michał Spychalski, jeden z kilku polskich lekarzy biegłych w wykonywaniu zaawansowanych zabiegów endoskopowych. Doktor Spychalski, uczył się tych technik operacyjnych za granicą, głównie w Japonii: w Jokohamie, Kobe i w Tokio – w szpitalu, w którym pracuje doktor Nishimura.

- Makoto Nishimura to jeden z najlepszych specjalistów z jakimi miałem okazję pracować – mówi doktor Michał Spychalski. – Jego doświadczenie i wskazówki pomogły mi w doskonaleniu techniki usuwania nowotworów z przewodu pokarmowego metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (ESD), czyli za pomocą kolonoskopu czy gastroskopu, bez otwierania brzucha, z zachowaniem ciągłości przewodu pokarmowego.

Doktor Makoto Nishimura jest wszechstronnym endoskopistą, czyli lekarzem wykonującym badania diagnostyczne, zabiegi i operacje za pomocą endoskopu: kolonoskopu czy gastroskopu. Specjalizuje się w usuwaniu nowotworów z przewodu pokarmowego metodą ESD, wykonuje ultrasonografię endoskopową (miniaturowa sonda USG jest wprowadzana do przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu) i zabiegi, przeprowadzane pod jej kontrolą. Jest również specjalistą w dziedzinie endoskopowej diagnostyki  przewodów żółciowych i trzustkowych.

- Mamy nadzieję, że wizyta doktora Nishimury zapoczątkuje współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach. Zależy nam na wymianie doświadczeń z lekarzami z Japonii, gdzie – podobnie jak w Korei Południowej – zaczęto stosować ESD i gdzie ta technika jest już używana rutynowo – mówi doktor Spychalski. – Chcemy, by jak najwięcej naszych specjalistów zdobyło nowe umiejętności. W szpitalu w Brzezinach organizujemy również comiesięczne szkolenia dla polskich lekarzy, prezentacje zabiegów ESD, w których uczestniczyło już około 80 specjalistów z całego kraju.

ESD wykonuje się w znieczuleniu ogólnym – rozwarstwia się ścianę jelita czy żołądka i specjalnym nożem, którym steruje się zdalnie za pomocą kolonoskopu lub gastroskopu, wycina się guz w jednym kawałku. Operacja endoskopowa jest w większości przypadków skuteczna, krótsza od wykonanej klasycznie z rozcięciem brzucha. Krótka jest rekonwalescencja, chory po kilku dniach wychodzi ze szpitala. Każdego roku klasycznym operacjom z powodu raka jelita grubego jest poddawanych w Polsce blisko 10 tysięcy osób. Wiele z nich mogłoby mieć usunięty nowotwór metodą ESD.

Szpital w Brzezinach specjalizuje się w kompleksowym leczeniu osób z chorobami nowotworowymi, głównie jelita grubego. Rocznie w brzezińskiej placówce wykonuje się ok. 400 operacji onkologicznych, pacjenci mają do dyspozycji również Oddział Dziennej Chemioterapii.