Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

NFZ nie może wybierać pacjentów do rozliczenia

serwiszoz.pl | 2015-12-01
Rozliczanie wykonanych świadczeń medycznych, które placówki medyczne wykazują w raportach do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, to standardowy proces po zakończeniu każdego miesiąca.

Jednak wymaga on czasami wprowadzania korekt, które są konsekwencją błędów w raportach spowodowanych np. nałożeniem się wykazanych świadczeń, tzn. ten sam pacjent w tym samym czasie korzystał ze świadczeń w dwóch podmiotach – hospitalizacja w szpitalu i porada u specjalisty. Takie przypadki – chociaż wydają się niemożliwie i nierealne – zdarzają się w wyniku błędu któregoś ze świadczeniodawców.

Realia odzyskania środków finansowych za udzielone świadczenia z przyczyn zagrożenia zdrowotnego ponad limit określony w kontrakcie często znajdują finał w sądzie z powodu braku możliwości porozumienia z NFZ.

Przełomem do zakwestionowania zarządzenia prezesa NFZ okazał się pierwszy wyrok w Polsce na korzyść jednego ze szpitali powiatowych, w którym właśnie Sąd Okręgowy w Poznaniu, a następnie Sąd Apelacyjny również w Poznaniu stwierdziły, że takie praktyki stosowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są bezprawne.

Tym samym szpitalowi należy się zapłata za świadczenia planowe, które zostały wykonane w limicie określonym w kontrakcie i tym samym odrzucone przez NFZ na rzecz świadczeń „R”, czyli ratujących życie. Czy będzie to przełom w rozliczaniu świadczeń i tym samym odzyskaniu środków finansowych przez podmioty lecznicze?

Piotr Miadziołko

dyrektor SPZOZ w Gostyniu, sekretarz Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali


Wypróbuj za darmo! Bezpłatne konto testowe na portalu serwiszoz.pl

Brak tagów
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej