Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Będzie więcej transplantacji?

Urszula Lipiec | 2009-01-13

Sejm zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy transplantacyjnej, która ma dać podstawy do stworzenia sieci koordynatorów w tej dziedzinie. Planowane jest cykliczne szkolenie osób biorących udział w koordynacji przeszczepień ze środków publicznych- czytamy w Gazecie Prawnej.

Rząd chce, żeby w szpitalach, które spełniają warunki do pobrania narządów czy tkanek do przeszczepienia utworzyć stanowisko koordynatora do spraw transplantologii. W najlepiej zorganizowanych systemach ochrony zdrowia na 1 mln mieszkańców przypada 8-9 koordynatorów przeszczepień. W Polsce jest ich zaledwie kilku, a o wartości ich pracy świadczą liczby. Według Poltransplantu około 50 proc. wszystkich przeszczepianych w Polsce narządów pobieranych jest w zaledwie dziesięciu szpitalach, gdzie zatrudnieni są lokalni koordynatorzy transplantacyjni.

Nie wiadomo, czy szpitale znajdą pieniądze na nowe stanowiska.

Może być tak, że obowiązki koordynatorów zostaną powierzone na część etatu lekarzowi czy pielęgniarce już zatrudnionej w danej placówce - mówi prof. Janusz Wałaszewski.

Dodaje, że logiczne jest, żeby koszty zatrudnienia ponosił szpital, skoro za pobieranie narządów otrzymuje zapłatę. Szansą jest to, że nowelizacja dokładnie określa, czy budżet państwa czy Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za określone koszty związane z przeszczepieniem. Dużą zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów będzie to, że za stwierdzenie śmierci mózgowej ma płacić NFZ.

 

Gazeta Prawna, 13.01.09

Brak tagów