Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rejestracja do lekarza bez kolejek, czyli rusza Małopolski System Informacji Medycznej

MedicalOnline.pl | 2015-11-20

Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM) zostanie uruchomiony w dwóch krakowskich szpitalach - im. Ludwika Rydygiera i im. Józefa Dietla oraz nowosądeckim im. Jędrzeja Śniadeckiego jeszcze w tym roku.  Docelowo system obejmie wszystkie placówki nadzorowane przez województwo.

Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli zarejestrować się do lekarza bez wychodzenia z domu, a lekarze sprawdzić historię choroby pacjenta i jego wyniki badań za pomocą jednego kliknięcia. Co ważne, szpitale objęte MSIM będą mogły w szybki i bezpiecznych sposób przesyłać sobie wszelkie potrzebne dane o chorym - co w przypadku osób, które leczyły się w różnych szpitalach, znacznie ułatwi diagnozę i dalsze planowanie leczenia. Efektem wprowadzenia MSIM będzie nie tylko uprawnienie pracy personelu medycznego. To także spora oszczędność - placówki nie będą zlecać wykonania tych samych badań, które choremu zrobiono w innym szpitalu.

- Małopolski System Informacji Medycznej jest nowoczesną platformą, dzięki której będzie możliwe udostępnienie elektronicznych usług medycznych w województwie, a placówki zdrowia objęte system będą mogły w szybki i bezpieczny sposób wymieniać się danymi – wyjaśnił Marszałek Województwa Jacek Krupa.

 - Te usługi rozszerzają wcześniej wykorzystywane systemy zarządcze dla szpitali i dają rzeczywiste korzyści dla pacjentów - mówi z kolei Piotr Piątosa prezes Comarch Healthcare, dodając, że MSIM jest kolejnym systemem realizowanym przez spółkę - W tym roku zakończyliśmy prace nad analogicznym systemem dla województwa podlaskiego, realizowaliśmy wybrane usługi w województwie łódzkim. Kończymy też duży projekt dla Wielkopolski.

 - System będzie też ogromną pomocą w nagłych wypadkach, w których każda minuta jest na wagę złota. Kiedy do szpitala objętego MSIM trafi nieprzytomny pacjent, o wszystkich jego chorobach, zażywanych lekach czy alergiach ratownicy medyczni i lekarze dowiedzą się właśnie z systemu - tłumaczy Wicemarszałek Wojciech Kozak.

Już wiadomo, że MSIM będzie w pełni dostosowany do wymagań innych systemów, które służą wymianie informacji medycznej w poszczególnych województwach. W przyszłości ma także zostać włączony w ogólnokrajową "Elektroniczną Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (P1), dzięki czemu będzie możliwe przesyłanie informacji pomiędzy placówkami w całym kraju.

To nie wszystko - dzięki środkom unijnym przyznanym na lata 2014-2020, projekt MSIM będzie dalej kontynuowany. Docelowo ma objąć wszystkie placówki medyczne, dla którego organem tworzącym jest Województwo Małopolskie.