Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Utonięcia - smutna wakacyjna statystyka

physio-control | 2015-08-24
Utonięcia - smutna wakacyjna statystyka

Coroku w sezonie letnim lawinowo wzrasta liczba osób, które giną w czasiewypoczynku nad wodą. Okres wakacji, upały ściągają nad morze, jeziora, rzekiczy zalewy ogromne ilości urlopowiczów. Niestety wypoczynkowi obecnie bardzoczęsto towarzyszy alkohol. Według statystyk najczęstszą przyczyną utonięć sąskoki do wody, kąpiel w miejscach niedozwolonych, a także szok termicznywywołany nagłym wejściem do zimnej wody.

Wwakacje policja odnotowuje mniejszą ilość wypadków drogowych w porównaniu doliczby utonięć.

 

Zawsze zareaguj

Każdy człowiekmoże udzielić pomocy potrzebującemu, trzeba tylko chcieć. Strach przed brakiemumiejętności jest naszym największym wrogiem. Większość ludzi nie wie

jak udzielić pierwszej pomocy.

Jak zatem reanimowaćposzkodowanego?

Resuscytacjakrążeniowo-oddechowa to cały zespół czynności ratunkowych (zastępczy oddech,masaż serca, elektroterapia) mających na celu przywrócenie transportu tlenu dotkanek, powrotu czynności serca i samoczynnego oddechu.

 

Krok po kroku

Przedwykonaniem masażu serca udrażniamy drogi oddechowe isprawdzamy oznaki zatrzymania oddechu, następnie rozpoczynamy reanimację.Poszkodowanego należy ułożyć na plecach na twardym podłożu, układamy nadgarstek jednej ręki na środku mostkaposzkodowanego, nadgarstek drugiej ręki kładziemy na pierwszym, splatamy palceobu rąk i uciskamy na głębokość 5 - 6 cm. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatkipiersiowej, łączymy uciski z 2 oddechami ratowniczymi. Oddechyratownicze wykonujemy metodą usta-usta, usta-nos, bądź usta-usta-nos. Wdechpowinien trwać około jedną sekundę. Po wdechu dajemy czas na opadnięcie klatcepiersiowej. Jeśli klatka piersiowa nie unosi się należy poprawić ułożenie głowyi żuchwy.  (Uwaga! w przypadku dziecka masażserca wykonujemy jedną ręką, a u niemowlaka: techniką dwóch kciuków i dłoniobejmujących klatkę piersiową) Cojakiś czas sprawdzamy czy poszkodowany zaczął prawidłowo oddychać. Jeśli nie,kontynuujemy resuscytację.

 

AEDy

Corazczęściej w miejscach publicznych pojawiają się automatyczne defibrylatoryzewnętrzne. Gdy tylko mamy możliwość użyciaspecjalnego sprzętu ratującego życie, to szanse na przeżycie osoby z NZKwzrastają. Defibrylatory są to urządzenia w pełni zautomatyzowane. Pouruchomieniu urządzenie prowadzi użytkownika przez cały proces defibrylacji zapomocą komend głosowych. Automatycznydefibrylator poddaje mięsień sercowy elektrycznym wstrząsom, a serce dziękiukładowi bodźcowo-przewodzącemu powraca do rytmu zatokowego.

Niebójmy się sięgać po defibrylator jeśli jest taka potrzeba. To nicskomplikowanego. Wbudowany komputer analizuje stan poszkodowanego i oceniaczy defibrylacja jest wskazana. Po uruchomieniu urządzenia, użytkownik całyczas jest prowadzony przez wyraźne instrukcje głosowe. Aby móc używać sprzętunie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie medyczne” – wyjaśnia Mieszko Skoczylas z Physio-Control.

Wczesneudzielenie pomocy to jedyna szansa na uratowanie życia poszkodowanego.Potrzebna jest chęć i znajomość dosłownie kilku reguł postępowania.Najczęstszy błąd, jaki popełniają świadkowie wypadku, to zaniechanie pomocy,często ze strachu, że mogliby zaszkodzić. Tymczasem pomoc rozpoczynamy od jaknajszybszego wezwania służb ratowniczych, a następnie rozpoczynamy reanimację.Reanimacja pozwala na podtrzymanie przepływu mózgowego na wystarczającympoziomie, aby nie doszło do martwicy narządu.

Niebójmy się więc udzielić pomocy na plaży, w zatłoczonym tramwaju czy na górskimszlaku. Wakacje pomagają zebrać siły na cały następny rok. Dane są nam po to, abyśmy mogli z nichwrócić wypoczęci, opaleni, a co najważniejsze mądrzejsi i bardziej świadomichęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.