Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu – budowa nowego obiektu to poziom mistrzowski

Aktualności Medyczne | 2015-07-03

Solidne ściany, całkowicie jednolite powierzchnie i atrakcyjny wygląd spełniają nawet najwyższe wymagania w sektorze medycznym.

Poprzez projekt budowy Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu (NSW) powstał jeden z najnowocześniejszych szpitali ratownictwa medycznego w kraju. Placówka medyczna będzie zaopatrywać nie tylko samo miasto o populacji liczącej prawie 650 000 mieszkańców, w zakresie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych będzie również do dyspozycji mieszkańców całego regionu Dolnego Śląska. Elementem innowacyjnym w szpitalu jest tzw. „gorąca platforma“. W centrum ratowniczym ze zintegrowanym szpitalnym oddziałem ratunkowym oraz lądowiskiem dla helikopterów pacjenci przybywający do szpitala z nagłymi chorobami lub z urazami powypadkowymi mogą być niezwłocznie diagnozowani i leczeni. Jest to możliwe dzięki krótkim dystansom i szybkiemu transportowi do działu diagnostyki, sal operacyjnych i oddziału intensywnej opieki medycznej.

W czterokondygnacyjnym obiekcie zaprojektowanym przez Biuro Architektoniczne VILLART o powierzchni użytkowej wynoszącej 48 753 m kw. znajdzie się miejsce dla ok. 550 łóżek na 16 oddziałach oraz przychodni przyszpitalnej z 20 poradniami. Projekt szpitala wyłoniony został w 2009 roku w ramach międzynarodowego konkursu. Aczkolwiek do chwili rozpoczęcia budowy planowanie zarówno powierzchni, jak i kosztów projektu ulegało modyfikacji, tak aby uwzględnić wszystkie wymagane przez inwestora funkcje w nowym budynku znajdującym się na gruncie o powierzchni 9 ha wraz z przylegającym pasmem lasu. – Projektowanie tego budynku, który stawia wysokie wymagania nie tylko pod względem medycznym, było nie lada wyzwaniem, ponieważ musieliśmy mieć pod kontrolą również i koszty – mówi Bogdan Koltowski, główny architekt w kierowanym przez Biuro Architektoniczne VILLART konsorcjum. Wymagany był zatem prosty rodzaj konstrukcji. Na tej podstawie powstał plan budynku w kształcie prostokąta, a także funkcjonalny układ obejmujący „gorącą platformę“ wraz z diagnostyką, które umieszczone zostały w samym centrum budowli. Oddział ratunkowy, izba przyjęć, część ambulatoryjna oraz hala wejściowa to przylegające do siebie obszary strategiczne. Tym samym możliwe było przyporządkowanie oddziałów do elewacji głównych, a wszystkie sale chorych wyposażone zostały w okna.

Ambitna architektura wnętrz

Również wystrój i wyposażenie wnętrz w szpitalach musi sprostać najwyższym wymaganiom co do ich funkcjonalności, higieny i wytrzymałości użytych materiałów. Pokrycia ścian musiały dodatkowo odznaczać się szczególnymi właściwościami technicznymi, długotrwałością oraz ekonomicznością. Ściany muszą być łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na działanie środków dezynfekujących oraz odpowiadać wysokim wymogom przepisów przeciwpożarowych zgodnie z klasyfikacją ogniową: „materiał trudnopalny“ w klasie Bs1d0.
– Powierzchnie w szpitalach podlegają intensywnej eksploatacji, należy zatem uwzględnić wszystkie wytyczne użytkowania tych powierzchni. Dla nas ważnym punktem było również przyjazne otoczenie dla pacjentów – wyjaśnia architekt Bogdan Koltowski. Decydujące znaczenie w przypadku dużych powierzchni miało oddziaływanie na różnych podłożach. – Wyzwaniem było stworzenie jednolitej, stabilnej i perfekcyjnej powierzchni niezależnie od właściwości ścian i wykorzystywanych materiałów budowlanych.

Estetyka, ekonomiczność i funkcjonalność

– Wybór tapet z włókien szklanych z palety produktów Systexx był podyktowany względami ekonomicznymi i praktycznymi – objaśnia architekt. Tapety z tkanin szklanych Systexx odznaczają się wyjątkowo dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na rozciąganie, zapewniając tym samym bezpieczeństwo oraz długotrwałą ochronę ścian przed szkodami spowodowanymi przez uderzenia, otarcia lub szorowanie. Włókno szklane posiada funkcję zbrojeniową i jest dzięki temu na tyle stabilne, że nawet małe rysy lub wgłębienia w podłożu powstałe wskutek ciężkich uderzeń mogą zostać zmostkowane. Poza tym materiał ten jest atestowany pod kątem zawartości materiałów szkodliwych, działa bakteriostatycznie i jest hipoalergiczny. Tapety z włókna szklanego pokryte specjalną powłoką z farby lub lakieru tworzą idealnie zwartą i higieniczną powierzchnię, która jest także łatwa do utrzymania w czystości. Spoiny są przy tym praktycznie niewidoczne. Tkanina przepuszcza jednocześnie powietrze i gwarantuje dobry mikroklimat pomieszczenia. Wysokowytrzymałe pokrycie ścian Systexx Comfort 629 z technologią Aqua ze względu na swoje wszechstronne właściwości znalazło zastosowanie na korytarzach, w poczekalniach, salach chorych oraz pomieszczeniach dyżurnych i przebieralniach, a także w innych obszarach. Tapeta ta jest prepigmentowana i wyposażona w klej po stronie wewnętrznej. Dzięki temu obróbka i montaż tapety jest prosty i szybki. Wzornictwo cechujące się klasyczną strukturą wykonano w firmie Vitrulan specjalnie na potrzeby Szpitala Wojewódzkiego. W licznych oddziałach dziecięcych wybór padł na tapety flizelinowe z włókna szklanego Systexx Comfort V22, które zostały ozdobione wielkoformatowymi nadrukami cyfrowymi zgodnie z koncepcją kolorystyczną i aranżacyjną opracowaną przez projektantkę Iwonę Petryszyn ze studia NEOGRAF. – Gładka i prepigmentowana powierzchnia idealnie nadaje się pod nadruki – wyjaśnia Krzysztof Figura, Dyrektor ds. Sprzedaży w Polsce firmy Vitrulan. – Specjalnie na zapotrzebowania tego obiektu stworzyliśmy produkt odpowiednio dopasowany do lateksowego nadruku. Lakierowa powłoka wykończeniowa jest ponadto łatwa do utrzymania w czystości i gwarantuje perfekcyjną higieniczność powierzchni. W sumie tapety z włókna szklanego zastosowano na powierzchni wynoszącej prawie 70 000 m kw., przy czym 48 500 m kw. zostało wcześniej zaprojektowane.

Materiał przyjazny dla użytkowników – prosty montaż i łatwa konserwacja

Ponieważ w zastosowanych produktach Systexx z technologią Aqua strona wewnętrzna tkaniny szklanej powleczona jest już warstwą kleju, podczas montażu trzeba tylko uaktywnić klej przy użyciu wody. Umożliwia to montaż tapet podczas trwania innych robót, a nakład czasu pracy można zredukować nawet o 40%.

– Oszczędność w kosztach i nakładzie pracy zdecydowanie przekonała inwestora i firmy wykonawcze – mówi Krzysztof Figura z firmy Vitrulan. – Dzięki szybkiej technice obróbki z zastosowaniem technologii Aqua krok roboczy „nałożenie kleju“ został całkowicie wyeliminowany i przez to pomogliśmy w terminowym wykonaniu prac. Ale nie tylko najlepszy stosunek ceny do właściwości użytkowych był przekonywający. Architekt Bogdan Koltowski dodaje: – Dodatkowo do zalet samego produktu ceniliśmy sobie wsparcie wyspecjalizowanych doradców firmy Vitrulan w ciągu całej fazy budowlanej. Zespół firmy Vitrulan przeprowadził na miejscu szkolenia dla pracowników firm malarskich wykonujących prace. – Tapety Systexx wykorzystywaliśmy w naszej pracy po raz pierwszy i jestem zachwycony tym świetnym rozwiązaniem technologicznym, które umożliwia stosownie powtarzalnej techniki obróbki i tym samym proste wykonanie, gwarantując przy tym wysoką jakość – mówi inżynier Janusz Błoński z PHU KORSTAL, jednej z firm malarskich wykonujących roboty wykończeniowe. Prace malarskie posuwały się do przodu w bardzo szybkim tempie, a ich wykonywanie możliwe było nawet w trakcie montażu płyt gipsowo-kartonowych. Ze względu na fabryczne zaimpregnowanie odpada również drugi krok roboczy gruntowania powłoki. – Nałożenie jednej do dwóch warstw farby wystarczyło, aby osiągnąć doskonały efekt oraz wystarczającą grubość powłoki – wyjaśnia Błoński.

– Błędy, które powstają podczas ręcznego wykonywania tych etapów pracy, są wyeliminowane. Nie tworzą się żadne pęcherze i tapeta nie odpada. Również i konserwacja powierzchni jest łatwa. Ściany można wielokrotnie malować, a uszkodzone miejsca są łatwe do naprawy.

Urozmaicone współdziałanie koloru, dizajnu i materiału

Stałym elementem planowania projektowego była kolorystyczna aranżacja oddziałów dziecięcych, poradni dla dzieci oraz obszaru dla najmłodszych na oddziale ratunkowym. Dzięki aranżacji wnętrz miała powstać przyjazna atmosfera, która wspiera dobre samopoczucie i proces rekonwalescencji najmłodszych pacjentów. Każdy oddział otrzymał indywidualną kolorystykę, przykładowo – relaksująca zieleń na neurologii dziecięcej, motywujący oranż na chirurgii albo uspokajający błękit na oddziale ratunkowym. Odpowiednio skomponowane zostały także różne motywy graficzne takie jak dynamiczne samoloty, wiszące liany, rybki i ptaszki, które wykonane zostały przez projektantkę Iwonę Petryszyn. – Aranżacja powierzchni ścian z użyciem nadruków graficzno-lateksowych posiada wysokie walory estetyczne i psychologiczne – tłumaczy autorka grafik. – Ale wykorzystany materiał także świetnie nadaje się na zastosowanie w szpitalach. Potwierdziły to również uprzednio przeprowadzone testy struktury, rodzajów powłok zabezpieczających, techniki montażowej, odzwierciedlenia kolorów oraz jakości samych nadruków.

Tkanina szklana firmy Systexx spełniła zatem wysokie wymogi w realizacji budowy szpitala, wymagania w zakresie estetyki i jakości stawianych przez architekta oraz wymogi wskutek panującej w samorządach presji finansowej. Realizacja całego projektu zakończyła się sukcesem, ponieważ projekt, produkt i wykonanie były perfekcyjne do siebie dopasowane.