Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital w Murckach z własną pracownią tomografii

Aktualności Medyczne | 2015-07-02

W katowickim Szpitalu Murcki sp. z o.o. powstała właśnie pracownia tomografii komputerowej HELIMED z jednym z najnowocześniejszych w mieście tomografów. Z nowego urządzenia będą korzystać chorzy znajdujący się m.in. na oddziałach reumatologicznym, chirurgicznym, neurologii i interny, chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz rehabilitacji neurologicznej murckowskiego ośrodka.

Tomografia na miejscu

Od piątku w Szpitalu w Murckach będzie można na miejscu wykonać tomografię komputerową. Placówka zyskała właśnie nowoczesną pracownię TK. Stworzyła ją sieć centrów diagnostycznych HELIMED. W nowym punkcie będzie pracował 16-rzędowy tomograf komputerowy GE - jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń. Podobne aparaty działają już w ośrodkach HELIMEDU-u m.in. w Żorach.

Jak zapewniają przedstawiciele szpitala, nowa pracownia ma ułatwić diagnostykę pacjentów przyjmowanych w ośrodku. Z urządzenia korzystać będą m.in. chorzy przyjmowani na oddziały neurologii, chirurgii ogólnej, reumatologii oraz interny, a także pacjenci z oddziału urazowo-ortopedycznego oraz rehabilitacji neurologicznej.

Nowoczesne urządzenie jakie zamontowano w Murckach jest jednym z najbardziej precyzyjnych tego typu, umożliwia dokładne przeskanowanie m.in. głowy, twarzoczaszki, krtani, zatok, tarczycy, kręgosłupa, kości, płuc i jamy brzusznej. Lekarze ze Szpitala Murcki będą je wykorzystywali m.in. do diagnostyki chorób zwyrodnieniowych i chorób kości, schorzeń neurologicznych np. chorób mózgowia, złamań i schorzeń układu pokarmowego.

- Dzięki nowej pracowni pacjenci szpitala będą mieli stały i szybki dostęp do badania, bez konieczności opuszczania placówki. To znacznie przyspieszy proces diagnostyczny i ułatwi pracę lekarzom, którzy w każdej chwili będą mogli sięgnąć po tego typu badanie - mówi Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala w Murckach sp. z o.o.

Pacjenci w chmurze, wyniki on-line

Ale nowa pracownia to nie jedyne udogodnienie, jakie pojawi się w Murckach. Wraz z aparaturą szpital został także podłączony do nowoczesnej sieci informatycznej. Dane pacjentów wykonujących tu badania umieszczone zostaną w chmurze, dzięki czemu dostęp będą mieli do nich lekarze z innych ośrodków medycznych leczący pacjenta

Ponadto pacjenci będą mogli dokonywać e-rejestracji i odbierać swoje wyniki on-line. Szpital zostanie także przyłączony do systemu PACS-IW, dzięki czemu dostęp do zdjęć tomograficznych będą mogli uzyskać diagności z całego świata konsultujący przypadek, a w sytuacjach kryzysowych lekarze znajdujących się aktualnie poza szpitalem. Rozwiązanie to ma ułatwić poznawanie przypadku oraz komunikację między lekarzami - zapewnia szpital.

- Nowa pracownia to także zupełnie nowy system komunikacji, dający możliwość konsultacji przypadku z innym specjalistom znajdującym się nawet w Nowym Jorku. To również szereg udogodnień dla pacjenta m.in. możliwość odbioru wyników on-line czy obecność wyników w chmurze, do której mają dostęp lekarze z innych ośrodków - mówi Piotr Zachariasiewicz z HELIMED Diagnostic Imaging.

Pracownia tomografii komputerowej HELIMED w Murckach jest już 20 pracownią sieci na Śląsku.