Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pacjent w sieci

planetpr | 2015-06-23
Pacjent w sieci

Polacy nie potrafią jużfunkcjonować bez Internetu, nie wyobrażają sobie życia bez e-przelewów,e-zakupów czy zaplanowania wakacyjnego wyjazdu. Internet dla wielu, to takżenarzędzie do pracy, źródło praktycznej wiedzy i miejsce z którego statystycznyPolak czerpie informacje nawet na temat własnego zdrowia. Według raportu PBI93% internautów wyszukuje w sieci informacje na temat profilaktyki chorób,leczenia, zażywania leków czy prawidłowego żywienia.

Doktor Google

Okazujesię, że zdecydowana większość osób zanim się uda do lekarza, najpierw poradyszuka poprzez Internet. Polacy przestali być biernymi klientami, zaczęliświadomie wybierać. Nie tak dawno temu, większość lekarzy była dla pacjentówanonimowa, aż do pierwszej wizyty. Obecnie powszechna informatyzacja, rozwójtechnologii spowodował, że komunikacja na linii pacjent-lekarz uległaprzekształceniu. Wymagamy, aby kontakt z lekarzem był ułatwiony, abyprzypominano nam o zbliżającym się terminie wizyty, aby sam proces rejestracjinie stanowił często bardzo skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Polskiespołeczeństwo jest zdecydowane i  chce,aby nowe technologie były wszechobecne w rozwoju usług dla sektora medycznego.

Poszukiwaniespecjalisty w sieci jest tym samym co zakupy przez Internet – jest wygodne ioszczędza czas. Dzięki portalom zawierającym medyczne bazy  można nie wychodząc z domu sprawdzić godzinyprzyjęć konkretnego lekarza, adres i telefon placówki, uzyskać informacje natemat badań wykonywanych w przychodni. Dość często zdarza się, że poszukującinformacji wchodzimy na różnego rodzaju fora. Jednak pamiętajmy, że nigdy niema pewności, czy podawane tam informacje, głównie dotyczące opinii o lekarzachsą prawdziwe, wśród wypowiedzi możemy znaleźć pełne negatywnych emocji treścijawnie krzywdzące lekarzy, lub  wprostprzeciwnie, bardzo pozytywne komentarze od osób, które nigdy nie byłypacjentami danego medyka, a działają w ramach swoistej „kampanii promocyjnej”. Rzeczowei wyważone treści to raczej rzadkość wśród bezkarnych internautów.

Dobry lekarz pilniepotrzebny

Najczęściejpacjenci poszukują w sieci specjalisty, aby skonsultować się przed planowanąoperacją czy zabiegiem lub po otrzymaniu niepokojących wyników badańdiagnostycznych Często lekarza przez Internet szukają również osoby, które wdanym mieście mieszkają od niedawna.

Pootrzymaniu skierowania do szpitala, poradni lub na badania specjalistyczne,kiedy szukamy konkretnego pediatry, stomatologa czy okulisty najlepiej  skorzystać z gotowej  wyszukiwarki miejsc udzielania świadczeńmedycznych – mówi dr Witold Rezner z Centrum Medycznego Zdrowie,który od kilku lat rozwija systemy informowania o świadczeniach medycznych. Dzięki takim bazom uzyskujemy informację ośrednim czasie oczekiwania na wizytę czy choćby dogodnej lokalizacji placówkimedycznej.  Stworzony przez nasz zespółsłowniczek Im-info dodatkowo ułatwia Pacjentom orientację w systemie placówekochrony zdrowia i umożliwia szybkie znalezienie tych podmiotów, gdzie pacjent uzyskaodpowiednią pomoc, np. szpitala, poradni czy jednostki diagnostycznej.

Jeszcze nie tak dawno wposzukiwaniu lekarza specjalisty robiliśmy wywiad wśród znajomych i rodziny,obecnie wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Pacjenci coraz częściejposzukują w sieci informacji o swojej chorobie i o lekach, które przyjmują. I wtej kwestii panuje niepokojąca samowola. Chorzy zagubieni w systemie ochronyzdrowia niejednokrotnie bez namysłu przyjmują wszystko co rankingi, fora, plebiscytyczy portale społecznościowe im zaoferują. Należy jednak zarówno w ocenie jak iprzyswajaniu podawanych informacji zachować umiar i zdrowy rozsądek, zwłaszczajeśli chodzi o nasze zdrowie lub zdrowie bliskich nam osób. Przy korzystaniu zzawartych w Internecie informacji warto zwłaszcza zwrócić uwagę, czy są onefirmowane imieniem i nazwiskiem przez osoby, które posiadają odpowiedni tytułzawodowy lub naukowy.

 

 

 

Brak tagów