Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dyżury medyczne w świetle najnowszej uchwały Sądu Najwyższego

szkolenia.wip.pl/zdrowie | 2015-06-16


Kwestia rozliczania dyżurów lekarskich od wielu lat stanowiła przedmiot ożywionych sporów prawników, lekarzy i dyrektorów szpitali. W identycznych sprawach zapadały rozbieżne orzeczenia w sprawie odpłatności za czas wolny udzielony lekarzowi po zakończeniu dyżuru. W listopadzie 2014 r. Sąd Najwyższy dopuścił dopełnienie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy godzinami dyżuru medycznego.

Dla wielu szpitali oznacza to możliwość zaoszczędzenia na wynagrodzeniach lekarzy. Mogą bowiem zaliczać im godziny pracy podczas dyżuru w poczet podstawowego etatu. Nie zapłacą więc za dyżury specjalnej stawki. Lekarz otrzyma za nie tylko takie dodatki, jak za nadgodziny. Placówki muszą jednak tak zorganizować pracę, aby mieć lekarzy w ciągu dnia i jeszcze obsadzić nimi dyżury medyczne.

Jak mają postąpić placówki w sytuacji, gdy środowisko lekarskie nie jest zadowolone z takiego obrotu sprawy i wyraża pogląd, że czas wolny, ustawowo zagwarantowany lekarzowi po zakończonym dyżurze, powinien być płatny i nie powinien być sztucznie „księgowany” na poczet wynagrodzenia przysługującego za dyżur?

Dodatkowo, jeśli dyżur uszczupli płacę zasadniczą, nie będzie to dla lekarzy czynnik motywujący do pełnienia dyżurów, a dyrektorzy placówek mogą mieć problem z ich obsadzeniem. Uchwała Sądu Najwyższego nie dotyczy jednak lekarzy na kontraktach. Można się więc spodziewać, że takich rozwiązań będzie w szpitalach coraz więcej. Wtedy przepisy prawa pracy nie obowiązują.

Weź udział w szkoleniu i poznaj regulacje aby uniknąć kary z PIP : 
które odbędzie się 17 lipca 2015 r. w Katowicach
oraz 20 lipca 2015 r. w Warszawie.

POZNAJ SZCZEGÓŁY>>

Czego nauczysz się w czasie szkolenia?
  • jak organizować pracę placówki w sytuacji, gdy szpitale mogą zaliczać godziny pracy lekarzy podczas dyżuru w poczet podstawowego etatu
  • jak planować czas pracy pracowników pełniących dyżury medyczne, aby nie narazić się na kontrole Państwowej Inspekcji Pracy
  • kiedy wypłacać wynagrodzenie za dyżur medyczny, a kiedy dopuszczalna jest inna niż pieniężna rekompensata

Adresaci szkolenia: radiolodzy, lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy podmiotów leczniczych, osoby planujące i rozliczające czas pracy pracowników podmiotów leczniczych, osoby zarządzające podmiotami leczniczymi, podmioty działające w sferze ochrony zdrowia.

Cel szkolenia: 
Czas pracy jest jedną z najważniejszych instytucji prawa pracy. Jest on nie tylko miara świadczonej przez pracowników pracy ale i podstawą dla obliczania należnego im wynagrodzenia za pracę. Szkolenie ma na celu przybliżenie zasad wprowadzania wydłużonych norm czasu, planowania i rozliczania casu pracy pracowników podmiotów leczniczych, tak aby uniknąć błędów w tym zakresie.


Tagi: dyżury