Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wyrok TSUE przeciw Polsce w sprawie VAT na dostawę sprzętu medycznego

ZARYS International Group | 2015-06-15

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt C-678/13) przeciw Polsce oznacza podwyżkę VAT z 8 do 23 proc. tylko na część sprzętu medycznego i produktów farmaceutycznych. Komisja Europejska, która złożyła skargę do Trybunału, twierdziła, że Polska nie mogła obłożyć obniżonymi stawkami podatku aż 15 kategorii takich wyrobów. Trybunał orzekł, że skarga jest zasadna jedynie w trzech przypadkach. Jak wynika z wyroku Polska będzie musiała podnieść VAT do 23 proc. na: kroplomierze ,rozpylacze i termofory, soczewki kontaktowe i szkła, ale tylko te, które nie służą do korekty wzroku, oraz cystynę i cysteinę, jeśli są one składnikieminnych wyrobów farmaceutycznych.

Ważne jest jednak to, że implementacja wyroku TSUE nie jestnatychmiastowa, Państwo ma czas na zmianę prawa, która będzie uwzględniała wyrok trybunału. Można wspomnieć o sprawie VAT na ubranka dziecięce, gdy polski rząd bronił obniżonej stawki VAT. Sprawa finalnie trafiła do TSUE, gdzie Polska przegrała w październiku 2010, jednakże stawkę VAT podniesiono dopiero 1stycznia 2012 roku. Oczywiście rząd nie może przeciągać wprowadzenia korekt wprawie w nieskończoność, gdyż wtedy naraża się na skargę Komisji Europejskiejdo TSUE zawierającą zarzut niewykonania wyroku, a to jest praktycznie równoznaczne z wysokimi karami finansowymi. Generalnie rzecz ujmując rząd na pewno będzie starał się maksymalnie odwlekać decyzję, gdyż nawet częściowa podwyżka VAT-u na niektóre produkty medyczne uderzy w krótkiej perspektywie bezpośrednio w przedsiębiorców, a w dłuższej perspektywie w całą służbę zdrowia, która już teraz cierpi na problemy z płynnością finansową.

Taki wyrok TSUE, który tylko cząstkowo nakłada na Polskę podwyżkę podatku VAT na produkty medyczne praktycznie niewiele zmieni w obecnej sytuacji na rynku, pozostanie status quo, który pozwala w miarę skutecznie operować polskim przedsiębiorcom branży medycznej, którzy muszą i tak na co dzień już się zmagać z takimi problemami, jak wahania kursów walut czy nieprecyzyjne Prawo Zamówień Publicznych. Wygrana Polski to pozytywny scenariusz dla przedsiębiorców i rodzimej służby zdrowia, która i tak już boryka się z problemami płynności finansowej.


Paweł Ossowski

Business Development Manager w ZARYS International Group
Ekspert rynku wyrobów medycznych

Brak tagów