Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Co czeka szpitale

ZARYS International Group | 2015-05-21

Najnowszy Raport NIK mówiący o rezultatach przekształcania szpitali w spółki kapitałowe dobitnie pokazuje, że zmiana osobowości prawnej jednostek medycznych nie zmienia ich sytuacji bez uprzedniego wdrożenia programów naprawczych i wprowadzenia zrównoważonej polityki finansowej. Z racji wymogów narzuconych przez ustawodawcę wiele szpitali zostało zmuszonych do przekształceń w spółki prawa handlowego. Niestety, nie zmieniono przy tym stylu zarządzania i należytej dbałości tych placówek. Samo w sobie przekształcenie nie zmieniło ich sytuacji finansowej w perspektywie długofalowej polityki zarządzania kosztami w szpitalu. Stąd zainteresowanie samorządów - organów właścicielskich szpitali - alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak dzierżawa operatorska. W tym zakresie można równocześnie zaobserwować coraz większą aktywność podmiotów zainteresowanych dzierżawą operatorską lub zakupem szpitali. Przejęcie lub dzierżawa szpitala w wielu przypadkach prowadzi do optymalizacji kosztów jego funkcjonowania, w tym, między innymi premiuje firmy gwarantujące kompleksową ofertę sprzętu medycznego w przystępnych cenach.
Zauważamy trudną sytuację w szpitalach publicznych, które w wielu przypadkach są zadłużone i nie są w stanie realizować płatności za otrzymany towar w terminie. To z kolei jest bardzo groźne także dla przedsiębiorców z branży medycznej, którzy przy dłuższych opóźnieniach mogą utracić płynność finansową. Szczególnie w kontekście małych i średnich firm, będących jedynie dystrybutorami sprzętu medycznego.
Dlatego niezmiernie ważne jest, aby podstawą przekształcenia szpitala była realna diagnoza obecnie panującej sytuacji i chęć naprawy finansów, tak aby nowa spółka była wolna od poprzedniego negatywnego bagażu doświadczeń i nie obciążała konta nowego podmiotu.

Paweł Ossowski
Business Development Manager w ZARYS International Group
Ekspert rynku wyrobów medycznych

Brak tagów