Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Zatoka Perska szansą dla polskich firm z branży medycznej

ZARYS International Group | 2015-05-20

Region Bliskiego Wschodu i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w szczególności Dubaj, to zdecydowanie najlepsze miejsce do rozpoczęcia działań biznesowych, jeśli myśli się o ekspansji w krajach Zatoki Perskiej. Panuje tam bardzo przyjazny klimat dla biznesu, zarówno ze strony podatkowej i administracyjnej, jak też mentalnej. Dubaj to wielokulturowy hub, gdzie napływają ludzie z całego świata w celu robienia biznesu. ZEA są również bardziej przyjazne, w porównaniu do innych krajów, jeśli chodzi o specyficzne branże, które w innych krajach Zatoki spotykają się z licznymi ograniczeniami. I tak na przykład jeśli chodzi o branżę medyczną, zdecydowanie łatwiej jest rozpocząć handel medycznym sprzętem jednorazowym w Dubaju, gdzie działa bardzo wiele prywatnych placówek medycznych, niż w Arabii Saudyjskiej, gdzie cały napływ sprzętu medycznego jest ściśle regulowany i obwarowany wieloma barierami wejścia.

Tak jak w każdej części świata, a w krajach arabskich w szczególności, przy robieniu biznesu bardzo ważny jest kontekst kulturowy. Trzeba jednak pamiętać, że szczególnie w pierwszych etapach kontaktów z firmami z ZEA będziemy mieli do czynienia głównie z obywatelami z takich krajów, jak Indie, Pakistan czy Egipt. Obywatele ZEA stanowią tylko niecałe 19% populacji tego kraju, dlatego znajomość obyczajów kultury arabskiej przyda się dopiero przy spotkaniach na najwyższych szczeblach rozmów.

Podobnie jak w innych krajach Zatoki polskie produkty cieszą się dobrą renomą i tym bardziej powinniśmy wykorzystywać tą przewagę. Szczególnie w branży medycznej widać zmęczenie produktami chińskimi i dużą przychylność w stosunku do polskich towarów. Co ważne, wiele firm, które działają w ZEA, pokrywają także inne kraje, takie jak Bahrajn, Oman czy Kuwejt. Tym samym nawiązanie współpracy z podmiotem z ZEA może otworzyć drzwi na inne rynki arabskie.

Paweł Ossowski

Business Development Manager w ZARYS International Group
Ekspert rynku wyrobów medycznych


Brak tagów