Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Coraz więcej pacjentów w ramach pakietu onkologicznego w Amethyście

Aktualności Medyczne | 2015-04-09

Do końca marca 2015 roku Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie zarejestrowało 398 pacjentów w ramach pakietu onkologicznego. Część z nich, ponad 180 osób zakończyło już leczenie, pozostali są   w trakcie badań lub terapii. Rośnie liczba placówek medycznych, które współpracują z Amethystem w zakresie dostępu do radioterapii dla pacjentów leczonych w ramach pakietu onkologicznego.

Centrum Radioterapii Amethyst działa w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie, który jest jedną z największych w Małopolsce placówek leczących chorych na nowotwory. W pierwszym kwartale 2015 roku krakowski szpital wydał już 1002 karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

 Trafiający do Centrum Radioterapii Amethyst pacjenci przyjmowani są na bieżąco, a termin pierwszej konsultacji wyznaczany jest w ciągu najbliższych 3 dni.

Dla naszych pacjentów wprowadzenie pakietu onkologicznego niewiele zmieniło. Tak jak w ubiegłym roku, wyznaczamy najszybsze możliwe terminy pierwszej wizyty w poradni radioterapii, a terapia rozpoczyna się natychmiast po opracowaniu przez specjalistów planu leczenia – mówi Robert Maślankowski, dyrektor operacyjny Centrum Radioterapii Amethyst.

 – W związku z pakietem onkologicznym wiele zmieniło się jednak w organizacji wewnętrznej pracy w naszym centrum. Zwiększyła się biurokracja, produkujemy znacznie więcej dokumentów, musieliśmy zatrudnić dodatkowy personel administracyjny do obsługi dokumentów związanych z pakietem. 310 wydanych kart diagnostyki i terapii onkologicznej oznacza dla nas 310 godzin dodatkowej administracyjnej pracy.

Na problemy formalne wynikające z pakietu onkologicznego przedstawiciele Centrum Radioterapii Amethyst i Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera zwracali już uwagę na początku lutego br.  Szpital pierwszą kartę DiLO wystawił 2 stycznia.

Pacjenci, którzy trafiają do Centrum Amethyst z kartami DiLO wystawionymi w innych placówkach medycznych, nie zawsze mają jasność w kwestii obowiązujących, nowych procedur. Istotne okazuje się pytanie czy radioterapia musi odbywać się w tej samej placówce medycznej, w której odbyło się konsylium? - Przyjmujemy również pacjentów, których przypadek był konsultowany w innym ośrodku. Jeżeli pacjent chce, aby jego radioterapia odbywała się w naszym centrum, przeprowadzimy u nas drugie konsylium – zapewnia dyrektor Maślankowski.

W zakresie radioterapii Centrum Radioterapii Amethyst współpracuje też z: Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, szpitalami powiatowymi w Gorlicach, Brzesku, Wadowicach i Chrzanowie. Trwają rozmowy z kolejnymi placówkami medycznymi, a lista jest stale weryfikowana.