Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Braki w uzębieniu groźne dla zdrowia

inf. własna | 2014-09-29
Braki w uzębieniu groźne dla zdrowia

Konsekwencje utraty chociaż jednego zęba to nie tylko estetyka, ale także zdrowie.  Zęby, które utraciliśmy należy jak najszybciej zastąpić. Defekt ten poważnie wpływa na zgryz, staw skroniowo-żuchwowy, dziąsła, kości żuchwy i szczęki. 

To jednak nie koniec problemów związanych z ubytkami. Sięgają one także znacznie głębiej. Brak choćby nawet jednego zęba sprawia, że zaczynają zanikać tkanki miękkie, dziąsła oraz kości. Konsekwencją tego jest to, że  skóra naszej twarzy traci naturalne podparcie i wiotczeje. Można jednak zatrzymać ten proces za sprawą leczenia implantologicznego.

- Konsekwencją zwlekania z uzupełnieniem pojedynczego ubytku  jest często konieczność  podjęcia leczenia ortodontycznego przez pacjentów – mówi Marzena Dominiak z Kliniki Stomatologicznej DUO-MED Wrocław.

To jednak nie wszystko. Utrata jednego zęba może doprowadzić do utraty kolejnych. Ubytek doprowadza do pochylenia się sąsiadujących zębów w powstałej luce, a te idąc śladem swojego poprzednika - przemieszczają się, a konsekwencją może być ich utrata. Kolejnym skutkiem  jest zanik kości w okolicach dołka zębowego, to jest w miejscu, w którym korzeń zęba łączył się wcześniej z kością szczęki.

Ale to nie wszystko! Pacjenci, którzy zgłaszają się z zębami utraconymi w wyniku wybicia czy złamania uskarżają się na bóle głowy, kręgosłupa, seplenią, a nawet mają problemy żołądkowe, gdyż brak nawet jednego zęba zakłóca proces rozdrabniania pokarmu.

Sposobem na uniknięcie tych konsekwencji jest leczenie implantologiczne. Nim szybciej zostanie ono podjęte, tym większa szansa na uniknięcie konsekwencji. Alternatywą jest również leczenie protetyczne.