Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne?

inf. własna | 2014-11-17
W jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Za późno na leczenie ortodontyczne nie jest nigdy, jednak nim szybciej zostanie ono podjęte, tym łatwiej będzie skorygować uzębienie. Decydując się na aparat ortodontyczny musimy zdawać sobie sprawę, że proces ten jest długotrwały i czasem trwa nawet kilka lat. Kiedy właściwie należy podjąć leczenie?

Aparat ortodontyczny służy do przywracania właściwego ustawienia zębów, leczenia krzywego zgryzu, korekty wad zgryzu. Warto pamiętać o tym, że u osoby dorosłej proces ten trwa to na ogół dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Na efekty leczenia  może wpływać również obecność koron i mostów. Dlatego nim szybciej zostanie ono podjęte, tym efekty szybciej będą zauważalne.

Natomiast  w przypadku dzieci najlepiej jest podjąć leczenie w momencie, gdy wszystkie zęby stałe będą już na swoich miejscach, tj. między 12 a 14 rokiem życia. Plusem leczenia w tak młodym wieku jest to, że zazwyczaj trwa ono krócej niż u dorosłych i daje lepsze efekty.

- Leczenie ortodontyczne ważne jest nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Proste zęby są mniej narażone na próchnice, stany zapalne i ropne, a co za tym idzie - mogą nam dłużej służyć – mówi prof. Marzena Dominiak z Kliniki Stomatologicznej DUO-MED we Wrocławiu.

Jeśli zęby ustawione są niewłaściwie, ich powierzchnia nadmiernie się ściera, a wada zgryzu pogłębia. Ponadto przy niewłaściwym zgryzie zęby mają utrudnione pełnienie swojej podstawowej funkcji, czyli rozdrabniania pokarmów. Może doprowadzić to do zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.