Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pakiet onkologiczny - czy działa?

AMG Centrum Medyczne | 2015-03-16

Maciej Zabelski

wiceprezesfirmy doradczej A.M.G. Finanse oraz AMG Centrum Medyczne

O tym, że ogólne założenia pakietu onkologicznego były słuszne nie trzeba było przekonywać. W środowisku medycznym panowała zgoda, że dla poprawy opieki nad pacjentem onkologicznym niezbędna jest przede wszystkim poprawa diagnostyki, znaczące skrócenie kolejki, poprawa dostępu do specjalisty, uproszczenie ścieżki onkologicznej oraz jak mówią Anglicy last but not least – zwiększenie pieniędzy na świadczenia onkologiczne.

Niestety po raz kolejny doświadczamy rozczarowania, gdy słuszne idee przegrywają w konfrontacji ze słabą legislacją i biurokratyczną rzeczywistością. Największym zawodem jest chyba to, że pakiet nie dział w mniejszych ośrodkach, zwłaszcza powiatowych. Jednym z głównych celów nowej regulacji miało być umożliwienie leczenia pacjenta w jego miejscowym szpitalu przy współpracy ze specjalistycznym ośrodkiem onkologicznym. Dzięki temu miała powstać sieć placówek, obejmująca lekarzy rodzinnych, szpitale regionalne oraz referencyjne placówki onkologiczne. Miała wyłapywać pacjentów i zapewniać szybką i skuteczną diagnozę oraz terapię jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Po dwóch miesiącach obowiązywania nowych zasad okazuje się jednak, że na szczeblu powiatowym pakiet nie działa inie może działać. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, szpitale powiatowe które nie dysponują chemioterapią, radioterapią, czy torakochirurgią w wielu przypadkach nie mogą rozliczyć pacjenta w pakiecie onkologicznym. Te podmioty są podwójnie poszkodowane. Po pierwsze, aby spełnić warunki przystąpienia do pakietu musiały zainwestować – kupić dodatkowy sprzęt, pozyskać lekarzy specjalistów, co w mniejszych ośrodkach graniczy często z cudem. Po drugie nie otrzymały dodatkowych środków na leczenie pacjentów onkologicznych. Wręcz przeciwnie straciły, gdyż w ramach dotychczas realizowanych kontraktów zostały im wydzielone pakiety onkologiczne. Efekt jest taki, że w tym roku szpitale te nie mają pieniędzy za leczenie pacjentów onkologicznych (ponieważ ich nie rozliczają), mają natomiast mniej pieniędzy na realizację dotychczasowych świadczeń medycznych, bo zostały ograniczone właśnie przez pakiet onkologiczny. Ilość pacjentów „nieonkologicznych” w szpitalach powiatowych jednak się nie zmniejszyła, dlatego szpitale realizują jeszcze więcej nadwykonań niż w zeszłym roku, za które płatnik nie wiadomo kiedy i czy zapłaci.

W tej sytuacji poprawa pakietu onkologicznego powinna być priorytetem dla Ministerstwa - zarówno w celu poprawy warunków dla pacjentów onkologicznych, nieonkologicznych oraz ochrony szpitali.

Brak tagów