Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Co z tymi kolejkami do lekarza?

planetpr | 2015-03-02

Według ekspertów fundacji Watch Health Care,która monitoruje polską ochronę zdrowia, czas oczekiwania na wizytę u lekarzaspecjalisty w ramach NFZ wydłuża się. Teraz wynosi on średnio ponad trzymiesiące, na początku 2013 pacjenci czekali około 2,5 miesiąca.

Nadal największym problemem ze względu nadługość kolejek, są dla pacjentów wizyty u lekarzy specjalistów. Na wizytę uortopedy poczekamy rok, długo będzie też trwało zanim dostaniemy się doendokrynologa czy kardiologa. Czas oczekiwania na endoprotezę stawu kolanowegoto 5 lat. Najdłużej poczekamy chcąc wyleczyć jaskrę, bo aż około 6 lat.

Endokrynolog, kardiolog, urolog pilniepotrzebny

To, iletrzeba będzie czekać w kolejce do lekarza, zależy głównie od faktu u jakiegospecjalisty zamierzamy się leczyć. Pacjenci zwykle całymi miesiącami oczekująna wizyty konsultacyjne. Nawet, jeśli zapisy do konkretnego lekarza prowadzonesą na bieżąco, również trzeba stanąć w kolejce. Jak zatem bez wychodzenia zdomu sprawdzić, gdzie można najszybciej zapisać się do specjalisty, a gdziewyczerpał się limit miejsc związany z ograniczeniem dostępu do świadczeńgwarantowanych, a ile wynosi średni czas oczekiwania na konsultację?

Prace nad informatyzacją polskiej służbyzdrowia cały czas trwają. Wdrożony nie tak dawno system eWUŚ, nie dotyczyjednak problemu kolejek. Ten segment rynku nadal potrzebuje kolejnych zmian inowych rozwiązań technologicznych. Wciąż brakuje powszechnie stosowanychnarzędzi, dzięki którym można w sposób prosty i wygodny umówić wizytę ulekarza, szczególnie przyjmującego w ramach NFZ.

Idzie nowe w opiece specjalistycznej

Już niebawemna rynku pojawi się rozwiązanie problemów współczesnego pacjenta, powstaniemiejsce, gdzie będzie dostęp do rzetelnej informacji o świadczonychprzez podmioty medyczne usługach, a także elektroniczna rejestracja wizytz możliwością otrzymania informacji na temat dostępności terminów iczasu oczekiwania do lekarza specjalisty.

Nowopowstająca platforma B2B przede wszystkim zapowiada chęć zmierzenia się zproblemem kolejek do medycznych specjalistów. Stworzymy wyspecjalizowane kanałydostępu do informacji o świadczeniach medycznych, obejmujące oprócz portaluinternetowego, także infolinię oraz obsługę przez dedykowanych doradców medycznych,co znacznie ułatwi zorientowanie się gdzie jest rzeczywiście najkrótsza kolejkado specjalisty – informuje dr Witold Rezner z Centrum Medycznego Zdrowie. Naszym głównym celem i ideą jest poprawajakości informacji o świadczeniach zdrowotnych, chcemy dostarczać pacjentommożliwie pełną ofertę usług medycznych – dodaje.

Po wejściu na stronę, wybraniu odpowiedniegowojewództwa lub miasta i specjalizacji poszukiwanego lekarza, uzyskamy dostępdo bazy przychodni i szpitali w danym regionie i to zarówno publicznych, jak iprywatnych, w których jest wykonywane dane świadczenie lekarskie. Na platformiebędzie można również sprawdzić dane kontaktowe innych typów placówekmedycznych, aptek, sklepów medycznych, zakres świadczonych usług i wykonywanychbadań, specjalizacje oraz spis przyjmujących w nich lekarzy. Na początekplatforma obejmie województwo świętokrzyskie, z czasem planuje rozszerzyćwachlarz udogodnień dla pacjentów i lekarzy, także o resztę województw wPolsce.

Pacjenci średnio spędzają ponad trzy godzinyw kolejce, aby zapisać się na wizytę do lekarza o określonej specjalizacji.Eksperci podkreślają, że zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarzaspecjalisty, na określone świadczenia zdrowotne, a także na przeprowadzeniebadań diagnostycznych, może w negatywny sposób zaważyć na szansach pacjenta nawyleczenie.