Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GW": Nowa propozycja rozwiązania problemu błędów lekarskich

Gazeta Wyborcza | 2009-01-09

Odszkodowania z ubezpieczeń i państwowy fundusz zamiast procesu sądowego - proponują i lekarze i pacjenci - informuje Gazeta Wyborcza.

- Panuje u nas mit, że procesy sądowe i wysokie odszkodowania polepszą poziom opieki medycznej. Tymczasem w USA prowadzi to do pogorszenia ochrony zdrowia - powiedział prezez Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Identyczne zdanie ma druga strona sporu, czyli organizacje pacjentów. W USA pacjenci w sądowych procesach uzyskują olbrzymie odszkodowania, co prowadzi do wzrostu kosztów leczenia, bo szpitale muszą mieć na ubezpieczenie od odpowiedzialności. A ubezpieczyciele stale windują stawki.
Są też inne skutki. - Lekarze zlecają często zbędne badania, bojąc się w razie czego zarzutu zaniedbania. W niektórych dziedzinach trudno uzyskać pomoc, bo ubezpieczyciele żądają od lekarzy bardzo wysokich stawek ubezpieczenia. Na przykład pacjenci z urazami ortopedycznymi są odsyłani od szpitala do szpitala - wymieniał Radziwiłł.
Co w zamian za procesy? Dr Dorota Karkowska z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiła rozwiązania przyjęte w Europie i nie tylko. W Nowej Zelandii za wszystkie tzw. wypadki medyczne, czyli sytuacje, gdy pacjent poniósł szkodę, ale nie można nikomu bezpośrednio przypisać winy (np. zła reakcja na szczepionkę) odszkodowanie wypłaca państwo ze specjalnego funduszu gwarancyjnego. Podobnie gdy pacjent przegra sprawę sądową, a doznał krzywdy w postaci kalectwa. We Francji są trzy drogi uzyskania odszkodowania: (w procesie sądowym, jeśli można lekarzowi czy placówce udowodnić winę; (z ubezpieczenia - każda placówka czy lekarz z samodzielną praktyką ma obowiązek się ubezpieczać, a kwoty tego ubezpieczenia są określane w prawie; (z państwowego Biura Odszkodowań - dla osób, które na skutek szkody są inwalidami przynajmniej w 25 proc.
Wiele spraw, gdzie pacjent poniósł szkodę, a nie da się udowodnić komuś winy, np. zakażenia wewnątrzszpitalne, skazane są na przegraną w sądzie. Dlatego potrzebne byłoby stworzenie Państwowego Funduszu Kompensacyjnego, na który składałyby się obowiązkowe wpłaty placówek służby zdrowia - propunują przedstawiciele pacjentów.

 

Gazeta Wyborcza, 09.01.2009

Brak tagów