Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"ŻW": Oddział ratunkowy w WIM zamknięty

Życie Warszawy | 2009-01-09

Jak donosi Życie Warszawy, w Wojskowym Instytucie Medycznym niszczeje część Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ani NFZ, ani miasto nie chce dopłacać do jego działania mimo, że leczą się tam nim również warszawiacy.

Cały oddział w Wojskowym Instytucie Medycznym można otworzyć w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. W nieczynnej części stoi dziesięć łóżek. Jest też specjalistyczny sprzęt, niezbędny do rozpoczęcia działalności. Na Szaserów trafialiby pacjenci z urazami wielonarządowymi.
W SOR wykorzystywanych jest tylko kilka sal. Część operacyjna stoi pusta od ponad dwóch lat. Aby ją uruchomić, konieczne jest zatrudnienie 18 lekarzy – sześciu chirurgów, sześciu anestezjologów i sześciu internistów. Dlaczego to się nie udaje? Przeszkodą jest system finansowania oddziałów ratunkowych przez NFZ. – Część oddziału nie jest wykorzystywana, ponieważ SOR otrzymuje finansowanie za tzw. dobogotowość, a nie za wykonane procedury. To finansowanie na poziomie 40 proc. kosztów, jakie realnie szpital ponosi z tytułu funkcjonowania SOR – wyjaśnia płk Wojciech Lubiński, rzecznik WIM. – Paradoks polega na tym, że im bardziej specjalistyczne procedury są wykonywane, tym większe straty przynosi oddział – dodaje.
WIM nie może też liczyć na pomoc finansową od miasta. – Jesteśmy publicznym zakładem opieki zdrowotnej, działającym w systemie ochrony zdrowia. Jedynym wyróżnikiem jest nasz organ założycielski, czyli MON – mówi płk Lubiński. – I na tym cierpimy, bo omijają nas pieniądze miejskie.
Co na to miasto? – Nawet gdybyśmy chcieli udzielić pomocy finansowej, nie możemy. Nie ma do tego podstaw prawnych – tłumaczy Marcin Zakrzewski, p.o. zastępca szefa Biura Polityki Zdrowotnej.

 

Życie Warszawy, 09.01.2009

Brak tagów