Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

LUCAS - nieoceniony pomocnik w ratowaniu życia

Physio-Control | 2014-12-22
LUCAS - nieoceniony pomocnik w ratowaniu życia

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku wyposażyła po razkolejny swoje jednostki podstawowe i specjalistyczne w urządzenia domechanicznej kompresji klatki piersiowej – LUCAS2. Zakupiony sprzęt zaliczany jestdo najnowocześniejszych dostępnych obecnie na rynku.

LUCAS2 to w pełni elektryczne urządzenie, które w raziewystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia służy do kompresji klatkipiersiowej. Zasilany za pomocą baterii lub zewnętrznego źródła energii 230V/12Vautomatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzieprowadzona ściśle według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokościkompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacjikrążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niżmasaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczneprowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji odługim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu  pacjenta do szpitala.

Unikalną cechą urządzenia jest możliwośćpodtrzymywania prawidłowych funkcji narządów przez ponad godzinę – mówi Andrzej Kosik z Physio-Control. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutachprowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymaćtakiego tempa. Wartozaznaczyć fakt, iż LUCAS2 współuczestniczy w procesie podtrzymywania życia i tozarówno podczas transportu w karetkach, jak i pomagając na SOR-ach czy OIOM-ach. Największa liczba takich urządzeń występuje na Podlasiu, Zamojszczyźnie iregionie chełmskim – dodaje.

Nasilekarze i ratownicy doceniają przede wszystkim to, że w czasie, kiedy LUCASwykonuje masaż serca, oni mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi –                     mówi Dyrektor białostockiegopogotowia Bogdan Kalicki. Zaoszczędzoneminuty podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życiepacjenta – dodaje.

Watropodkreślić, że miejscowe Szpitalne Oddziały Ratunkowe na naszym terenie sąrównież wyposażone w LUCASy. Oznacza to, że pacjenci z NZK lub głębokąhipotermią mają zapewniony nieprzerwany masaż zarówno podczas transportu jak ijuż na miejscu na oddziałach szpitalnych – podkreśla z-ca Dyrektora ds. medycznych MirosławTarasiuk.

LUCASy pomagają już w wielu polskich szpitalach.Ich niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcejpracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego,Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego NadzoruKardiologicznego. Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoływyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jest w tej chwilijedyną stacją w Polsce, która może poszczycić się tak dużą ilością LUCASów,obecnie na użytek pogotowia dostępnych jest aż 20 sztuk takich urządzeń wambulansach stacjonujących w Białymstoku, Mońkach, Hajnówce, Drohiczynie,Łapach, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Czarnej Białostockiej, Jeżewie, Sokółce,Dąbrowie Białostockiej, Michałowie oraz Zabłudowie.

Jak oszacowano pod koniec br. roku LUCASóww Polsce będzie 218 szt., z czego 115 w karetkach pogotowia, 61 szt. na oddziałachkardiologicznych, 41 szt. na SOR-ach, 11szt. na OIOM-ach i 1 szt. w CentrumSymulacyjnym.